| retezat117 a întrebat:

La o pereche de casti la ce ajuta cati ohm are.E bine sa aiba mai mult sau mai putin? Si inca ceva, calitatea sunetului in ce se masoara?

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Impedanţa căştilor are importanţă ca sarcină a etajului final audio. O impedanţă mai mică decât cea nominală poate duce la defectarea acestuia prin suprasarcină. În acest caz pe moment se observă o creştere a puterii debitate.
O impedanţă mai mare nu are probleme cu funcţionarea etajului final, în schimb, puterea debitată respectiv nivelul sonor va fi ceva mai mic.
Calitatea sunetului este caracterizată de banda de frecvenţă debitată, cât mai largă în spectrul audio şi cât mai lineară.