| TeoPT a întrebat:

M-am întâlnit de multe ori cu replica asta:
"Românii sunt cei mai buni la muzică, dacă o țin tot așa vor fi recunoscuți pe plan mondial"
Nimic nou, bineînțeles că această replică se referă la cei precum Inna și Narcotic Sound plus tot setul de clubăreli.
Acum, intervenția mea:
Oare asta înseamnă muzica românească? Oare nu ne putem gândi ce a fost industria muzicală românească cândva și ce este acum? Chiar nu mai ascultă nimeni trupe precum Pasărea Colibri, IRIS, Cargo, Phoenix etc? Oare aproape toți am uitat de aceste trupe care chiar s-au remarcat prin ceva? Câți dintre noi mai ascultă cu plăcere muzica aceasta? Prin clubăreli și cocalarisme se face România remarcată? Păi nu se răsucește Florian Pittiș în mormânt? Oare aproape toți am uitat ce înseamnă muzica de calitate și apreciem aceste manele electronice? Spuneți-vă părerea. Chiar m-aș bucura să mai existe pe TPU persoane care să asculte rock-ul românesc de altădată.

7 răspunsuri:
| TeoPT explică:

@JH
Și eu tot din aceeași generație fac parte, de aceea am pus întrebarea. Dacă aveam 30-40 de ani nu mi se mai părea cine știe ce. Mă bucur că mai întâlnesc și oameni de vârsta mea care să aibă aceleași gusturi ca mine.
Baftă

| AG a răspuns:

Chiar aseara ascultam pe youtube Cargo - ziua vrajitoarelor, si am vazut niste comentarii de genu: pacat, nu mai exista oameni ca ei. La acest comentariu s-a raspuns: de fapt mai exista dar nu ii mai descopera nimeni, si nici nu sunt lasati sa se afirme.
Adevarat. Momentan sunt bagati in seama doar cei de genul: Inna etc.
Rockul romanesc de odinioara e superb, insa nu mai asculta nimeni melodiile lor. Acum toti se duc spre muzica de club, spre pitiponceala, muzica facuta pe calculator s. a. m. d
Adica ce poate fi de apreciat la unu care intra in studio, tipa vreo 5 minute si apoi piesa este lucrata pe calculator si iese un "super-hit"? eu nu inteleg.
Eu acult muzica romaneasca, dar veche. Gen: cargo, vama veche, voltaj, iris. Mereu mi-au placut si melodiile lor sunt nemuritoare. Chiar daca industria muzicala romaneasca s-a dus rau la vale, ei raman in istorie.
Ceao.

| JH a răspuns:

Eu ascult rock`ul romanesc ( si fac parte din generatia tanara.generatia asta " housarelilor". mare c**** de muzica".). Phoenix.nemuritorii.Cei mai tari din tara probabil. Mult peste tot. Vin din spate si cu Cargo, Luna amara, Vita de vie, Voltaj, Alternosfera. Dar pe Phoenix nu ii intrece nimeni

| Savy a răspuns:

Spune-mi te rog, unde ai auzit tu replica respectiva? Eu din pacate nu am auzit nimic, si e ceva timp de cand apas pamantul in calcaie. Cine vrei sa mai asculte muzica buna decat cei care doar isi aduc aminte de tinerete si isi sprijina oasele in carje?
Uita-te la cantaretii nostri de acu: de-alde "no inglis, o mai ga" care aparent reprezinta muzica romaneasca (dar nu in limba romana), manelozaurii cu talent/valloar3/dusmani, chitibusi nascuti la 5 ani dupa revolutie care "simt muzica" pana in ecoul din canalul coloanei vertebrale... ce vrei? Eu ies afara in fiecare zi murmurand injuraturi, blestemand, rugandu-ma sa pot merge cu ochii inchisi si sa nu aud nimic. Ei as, de unde atata bucurie? Suntem o tara de tampiti, rromi, hoti, nu avem cultura, nu avem principii, nu avem istorie. Pentru ce sa avem, oricum nu tin de foame si nu-s bune la distractie...
Cu tot respectu': scuip pe Romania

| AlerimxD a răspuns:

Eu ascult Alternosfera, Luna Amara, puţin Emil şi Coma... Radu Almăşan/Madame Hooligan.
Şi în rest rock blând din afară.

| anonimaa a răspuns:

Rockul romanesc ce'i drept s-a remarcat ani buni insa... timpul trece si generatiile incep sa aiba alta conceptie despre muzica in general, fie romaneasca sau straina.
nu ii poti impune unuia care asculta house sa asculte florian pitis pentru ca: 1. nu ai niciun drept si 2. fiecare asculta ce muzica vrea si il reprezinta.
nu spun ca muzica ta nu este buna, este practic cea mai buna dar in prezent putini mai simt esenta si se multumesc numai cu aparenta ca sa zic asa...
oricum muzica romaneasca nu mai e ce a fost...mai sunt cativa care ies din anonimat, din acelasi ritm cretin care apare in toate piesele, din aceleasi versuri despre iubire pierduta care dracu sa le ia dar.parca prea multe cantece decicate unuia care a plecat si a uitat si aia sufera si canta. sa fiu sincera am inceput sa'l admir pe guess who si nu pentru ca e "in trend" cat pentru faptul ca macar el este original si spune pe fata ca Romania se invarte in **** si toti ii urmeaza mesajele.
ideea ca ai adus vorba si de cocalarisme...toti aruncam in sus si in jos ca ne'am saturat de cocalari si pitipoance ca practic numai asta stim sa zicem dar minim un prieten sau cunoscut este asa si nu facem nimic, ba poate te si intelegi cu acea persoana.
rock'ul romanesc nu va muri niciodata pentru cei care il asculta si apreciaza...pentru restul este ceva ce se poate asculta la un final de party sau dupa o betie.
sincer te apreciez dar ca tine sunt putini si din zi in zi tot mai putini.multi se pierd in febra house a momentului si cu asta... s-a mai dus inca unul.
bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ascult muzica romaneasca, nu doar rock, niciodata manele.