| adelle23 a întrebat:

Muzica in limba engleza sau Muzica in limba romana? Ce preferati?

Răspuns Câştigător
| crisS a răspuns:

Cred ca muzica in limba engleza... si sunt de parere ca si noi am putea face muzica la fel de buna numai ca nu avem ambitie la noi se umbla numai dupa faima si bani nici decum pentru multumirea sufleteasca pentru. fani sau pur si simplu pentru ati urma chemarea si piesele noastre sunt facute ca pe banda si in ultimul timp nu am mai vazut piesa romaneasca care sa transmita sentimente si stari sufletesti
acum am inceput sa descopar o gramada de piese straine foarte frumoase englezesti dar si sarbesti rusesti sau spaniole happy
+ plus ca la muzica englezeasca ( atunci cand asculti din plictiseala ) poti sa inc3rci sa traduci versurile ( vei vedea ca aprox. toate transmit un mesaj) happy

57 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

In ultimul rand si cantaretii romani canta in engleza asa ca...muzica englezeasca...big grin

| ViVi a răspuns:

Muzica englezeasca...mult mai frumoasahappyhappy

auran
| auran a răspuns:

Si muzica romaneasca este frumoasa dar, cea in engleza suna mai bine desi poate sunt doar doua strofe pe care le tot repeta...nu-i o regula

| ing. a răspuns:

Eu prefer muzica in limba engleza.love struck
Ascult foarte multe melodii in engleza.love struck

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Prefer muzica in limba romana. Avem multi artisti buni la noi in tara pe care in primul rand ar trebui sa-i sprijinim noi...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce legatura are muzica, cu limba? Vorbim de muzica, nu de text, nu? Poate sa fie si in limba chineza... daca suna bine, cui ii pasa? Nu stiu cum sa-ti spun, dar sunt o impatimita a operei si inca n-am ascultat/vazut niciuna in engleza. In romana, da si, mai ales, in italiana.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@eu_o_mare_enigma: Nu inteleg...lumineaza-ma! Te rooooog.

| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Prefer muzica in limba engleza....suna mult mai bine

| Klara a răspuns:

Muzica in engleza, germana (mai ales Rammstein si Silvermond), greaca (ador cum suna greaca in cantece), etchee hee

cami
| cami a răspuns:

Pai...cum nu prea stiu eu multa engleza, automat nici nu prea pricep ce zic aia pe-acolo prin cantecele lor... thinking
asa ca...muzica noastra, romana.

| florar a răspuns:

Prefer sa sune bine, dar englezii canta bine mai demult, si le iese mai bine...

| GnnAndra a răspuns:

Eu cred ca sunt unele melodii care nu pot suna frumos in limba romana/engleza....deci fiecare melodie i se potriveste ce i se potriveste..Chiar am vz pe Antena1 pe Nicola cand vorbea despre acest subiect ..sh are dreptate :P http://www.antena1.ro/index.php?page=webcast&id=57904&type=show&item=4 de la min 44 in sus e despre ea. :D...

| Kyky a răspuns:

Muzica in limba engleza... dar cantata de cantareti/trupe straine, nu de romani deveniti peste noapte englezi.

| gabitza05 a răspuns:

Amandoua.Muzica in limba romana o prefer pentru ca sunt avem si noi melodii frumoase si doar sunt romanca dar o prefer si pe cea straina...:X

| maryan_5776 a răspuns:

Muzica buna, indiferent daca e romaneasca sau englezeasca, muzica in limba engleza e mai vasta se canta si se compune peste tot in lume asa apar multe melodii frumos in engleza dar trebuie sa stii si limba ca sa intelegi mesajul. Si franceza spaniola italiana (care sunt limbi latine ca si romana) sunt limbi melodioase care plac urechii romanului, in schimb chineza rusa germana nu sunt prea placute auzului.

| uncontdestuldenasol a răspuns:

Cat timp e genul meu, suna bine, si transmite un mesaj frumos, poate sa fie si in rusa, pentru mine, tot melodie buna se cheama =D
P.S. Melodii dragute romanesti exista din belsug, numai sa stii unde sa cauti...prin ce ani...

| Lumy a răspuns:

Eu ascult mai mult in limba englezabig grin

| teopinkrose a răspuns:

Mie imi plac ambele... dar ascult si muzica romaneasca.doar suntem Romani!
Inca ceva : pe youtube, am vazut ca la un artist roman, la o melodie au fost mai multe comentarii...eu m-am oprit la cele 2; era un Roman:"Nu-mi place deloc de individa, dar recunosc ca-mi place melodia asta. Si asta o spune unul care are alergie la muzica Romaneasca.", apoi un Rus:"I`m from Russia, and i like Romanian music, this is cool song, and beautiful girl! ^__^
Radiolive247 very hot!
Кароче румынцы жгите в том же духе happy "

Am observat ca strainiilor le plac mai mult melodiile noastre decat noua... iar noua, invers.laughing

| Lorenyk a răspuns:

Nu prea stiu engleza asa ca prefer muzica in romana, ca sa inteleg ceva, sau mai imi place muzica in spaniola, e preferata mea. insa sunt si melodii in engleza care imi plac foarte mult (Oceana - Cry cry cry, etc.)

| adelle23 explică:

Da, dar ganditi-va ca totusi suntem romani big grin.

| andreig a răspuns:

MAjoritatea persoanelor prefera muzica in limba engleza deoarece le dezvolta atat limbajul cat si accentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ardnaxur1961 -citind aceasta intrebare, mi-am amintit de un raspuns recent al tau. ce mult mi-as fi dorit sa nu-ti dau dreptate... rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea asckultati in engleza fara sa intelegeti nici macar refrenu asa ca taceti ca va laudati degeaba.(unii care se vor simti sa raspunda)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandaua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ardnaxur1961 -era vorba de raspunsul pe care mi l-ai dat tu la o alta postare:
@eu_o_mare_enigma: Naste si ea, saraca, pe unde o apuca. In fond, ne mai distram si noi...mai invatam limbi straine...ne mai stoarcem creierii sa pricepem cate o intrebare.Gimnastica cerebrala, ce mai! postat la 6 August 2009 16:08

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prefer in engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica in limba engleza