| BomboDinCongo a întrebat:

O întrebare simplă: de ce muzica românească nouă e atât de proastă și de ce românilor le place,totuși?
Îmi place muzica nouă,dar străină(Flo-Rida,Lady Gaga, Rihanna, Coldplay etc). Așadar nu sunt un ciudat care ascultă muzică clasică sau rock..Nu știu cum să vă zic, dar când ascult hituri românești îmi vine să mă dau cu capul de petreți sau să-mi astup urechile.Toți artiștii noștri cântă de la un timp într-o engleză de baltă,combinată cu spaniolă sau portugheză.
Sincer,decât să ascult David Deejay,Alex Mica,Nick Kamarera,Emil Lassaria și alți săteni cu nume cool,mai bine ascultmuzică străină originală(David Guetta,ATB,Armin van Buren,Tiesto).Că până la urmă,artiștii noștri copiază la greu din muzica internațională.
De exemplu, Sonny Flame e Sean Paul(un Sean Paul retardat,dacă mă întrebați pe mine),Corina e o copie nereușită a lui Lady Gaga.
Amuzant e că sunt români care râd de mine că ascult Lady Gaga,Adele,David Guetta,Jessie J și îmi zic că eu ascult muzică de rahat,dar lor le plac Inna,Alexandra Stan,Sonny Flame și alți penibili d-ăștia.
Cum spuneam,îmi place muzica nouă,ritmată,dar urăsc muzica românească fiindcă e jalnică.
Mai bine ascult Avicii-Levels decât Alex Mica-Dalinda și tot așa.
Deci de ce acelor români cărora le place muzica autohtonă nouă,care e de rahat,nu le place și muzica străină nouă, care practic e muzică adevărată, sursa din care sunt inspirate hiturile românești? Să luăm alt exemplu..Andra-What about us.mi se pare că e identică cu piesa Rihannei, We found love.

Răspuns Câştigător
| 12AA a răspuns:

Este adevarat ca muzica romaneasca, cantata in engleza/spaniola/portugheza e varza, dar de ce nu te uiti si la artistii adevarati ca bug mafia, parazitii, guess who, grasu xxl, mitza, bitza. canta in romana si unii zic, ca bug mafia si parazitii ar fi niste inculti, dar canta gangsta` rap, nu oi vrea sa te i-a cu frumosu... ideea e ca sunt destul de buni unii, si poate si cei care in alta limba nu stau prea bine cu pronuntia dar au voce cat de catwinking

6 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Care este diferenta dintre maneaua aceasta:
http://www.youtube.com/watch?v=ECIU3SQyUU4
si maneaua aceasta:
http://www.youtube.com/watch?v=cSnkWzZ7ZAA
?

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Waaait, eu ascult muzică clasică şi rock, sunt un ciudat?

| Raynn a răspuns:

Cam ignorant daca ai impresia ca oamenii care asculta rock/clasica sunt niste ciudati. Metalul si muzica clasica sunt cele mai complexe stiluri muzicale si se departeajeaza IMENS de mult din toate punctele de vedere (compozitie, mesaj, ritm, dificultate, are instrumente) de absolut orice alta trupa ai scris tu aici.

Mie imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii cand mai aud inca o piesa pop cu versuri care ori nu au legatura intre ele ori sunt pline de cuvinte goale si clisee.

La fel cum tu nu consideri hiturile romanesti muzica adevarata, singura muzica pe care o consider adevarata este rock/metal.

Poate ca avem dreptul la libera exprimare, dar sa incercam sa nu jignim.

Răspuns utilizator avertizat
| 12AA a răspuns:

Asculti hh/rap?

| 2PacKilluminati a răspuns:

Frate asculta si tu muzica adevarata ca bug, parazitii, guess who, 2pac, eazy-e etc.te inteleg perfect.io cand aud melodia aia cu dalinda imi vine sa sparg radioul, tv-u etc.suntem JALNICI la muzica comerciala!