| iAngel a întrebat:

Pana la varsta de 16 ani, ascultam numai hop hop, pop, dubstep, rock, in afara de manele.
De la 16 ani pana acum (17) am tinut-o numai in petreceri si nu exista petrecere fara manele.
Acuma vreau sa zic asta, nu va inteleg pe cei care ii injurati pe cei care canta manele si cei care asculta manele, care este problema voastra? Cred ca aveti maxim 14 ani stati numai in casa si nu ati fost la nicio petrecere.
Si in primul rand pe ce vrei sa dansezi la petrecere? INNA/Andra/Smiley care canta numai in engleza? Suntem romani, cantati romaneste.

8 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Am peste 14 ani și am fost al o grămadă de petreceri la care nu s-au pus manele, de fapt la câte petreceri am fost până acum decât la 1 s-au pus manele și atunci am plecat. Poate nu ești tu în stare să alegi petrecerile bune și de asta ai ajuns în halul ăsta.
De ce mă iau de cei ce ascultă manele? Pentru că o merită, sunt niște inculți lipsiți de gusturi, dacă asculți manele reiese că nu ești în stare să digeri un mesaj și un ritm mai bun și asta te face deja un limitat.
Și eu nu simt nevoia să dansez neapărat la o petrecere, la petrecerile la care emrg eu se ascultă folk, rock, reggae și alte genuri acceptabile, în cel mai rău caz se mai aude dubstep sau rap, dacă ești inapt și nu poți să alegi petrecerile calumea atunci îți meriți soarta de pițipoancă în devenire.

| Ecea a răspuns:

De fapt, am 21 de ani si nu merg la petreceri. Unde merg eu nu se asculta manele.
Am ascultat si eu atunci cand au aparut, avem 13 ani, insa de pe la 16 ani nu mai ascult absolut deloc manele,hip hop sau muzica gen Smiley,Velea si alti homosexuali ca ei.
Daca sunteti romani,si asa stiti voi sa va distrati, cu manele si sa dati din junci, inseamna ca nivelul vostru de cultura generala este 0.
Paradoxal,cu cat manelistul sufer mai intens,cu atat bucuria petrecaretilor este mai mare.
Mie personal mi se pare o absurditate sa merg la o petrecere,prefer sa merg la un restaurant sau la un film sau la opera,filaronica unde intalnesc oameni culti, cu capul pe umeri, nu putoi de 17 ani care isi lipesc banii in frunte cand li se dau dedicatii.
Romanul nu stie sa se distreze,in general,majoritatea spun ca "Noi romanii stim sa ne distram"dar de fapt la ei distractia consta in bautura si dat din junci,gratare si chestii de genul.

Exista petreceri foarte reusite si fara manele.
Spre exemplu,in loc de manele, unde sufera aia pe melodii si isi dau dedicatii, prefer genul reggaeton sau alte genuri.
Spre exemplu :
http://www.youtube.com/watch?v=hcm55lU9knw&feature=related

Sau

http://www.youtube.com/watch?v=ZrscUonLGgE&feature=fvst

sau

http://www.youtube.com/watch?v=5OikNME0bBU

De ce trebuie sa cante in romaneste?
Limba romana nu este o muzica foarte muzicala,deoarece avem multe consoane, la fel ca muzica ruseasca sau muzica nemteasca, suna foarte urat.Noua nu ni se pare deoarece suntem acomodati cu limbajul,insa in alta parte suna foarte urat.
Plus ca romanii nu sunt prea inteligenti sa puna niste versuri macar interesante,incat sa nu lase de dorit si sa nu iti vina sa injuri.

Aia din Rio de Janeiro nu au auzit de manele,insa iti spun eu ca se distreaza de minune.
In orice tara o sa mergi, o sa vezi ca lumea se distreaza in public, nu in apartamente ca la noi.Si sincer sa fiu,mi se pare mult mai normal, nu imi deranjez vecinii.
Adevarul este ca la noi nu prea te poti distra in public, oriunde mergi se aud doar basi si efecte sau manele.Alte genuri de muzica noi nu cunoastem.

Eu nu ascult absolut deloc manele,nu am nimic cu cei care le asculta,insa nu imi place sa asculte in prezenta mea sau sa mi le bage pe gat, incercand sa ma convinga ca manelele sunt bune.

Intr-o alta ordine de idei, nu vad de ce as asculta manele.Mai mult de 95% din ele sunt copiate, de ce nu ascult originalele?
Uite cateva exemple :
De as asculta Babi minune, un copil care abia s-a nascut si behaie niste onomatopee pe un rirm furat :
http://www.youtube.com/watch?v=-TY41cRGSQc

Cand pot sa ascult o melodie foarte buna, originala, idee proprie cu niste versuri foarte bune ca :
http://www.youtube.com/watch?v=cyblSDoRRxg&ob=av2n

Este aceisi melodie, doar ca mult mai placuta.

Sau:Florin Peste & Play Aj - Am iubit o tradatoare
http://www.youtube.com/watch?v=mb7em7ux5Ts
De ce as asculta asta?
Cand pot sa ascult asta :
http://www.youtube.com/watch?v=9A4L0Rnnapk&feature=related

Au pus versuri de 2 lei : rau ma doare ca am iubit o tradatoare.
Foarte inteligente...ce pot spune.

Poate nu imi plac anumite genuri, insa prefer originalul, nu imi place sa ascult o melodie plagiata.

Mie personal mi se pare o injosire sa ascult manele.Consider ca sunt capabil sa asimilez valoarea umei muzici,care inspira,indiferente ca este clasica sau muzica de petrecere.
Stii cum e,respectandu-te pe tine insuti, inpui respectul celorlalti.
In fata mea, un om care asculta manele este un om care nu are prea multe de spus.Am foarte multi prieteni care asculta manele, nu sunt genul de oameni cu care poti purta o discutie, nu au nimic bun in ei.

| Bogdanux a răspuns:

Daca traiesc in Romania, trebuie sa dansez pe muzica romaneasca? De unde conceptia asta de ****? laughing

Maneaua e o poluare fonica, de cea mai joasa speta.

| aliceinchains a răspuns:

Pfff...la dracu!
Cum să spun, tu ascultai (nu pot să spun la hip-hop, pop, dubstep) muzică de calitate, dar să zicem acceptabilă. Rock nu știu cât și ce ascultai tu. Dar să zicem că-i așa. Cum poți să spui că ai ținut-o în petreceri și acum îți plac manelele?! Și tot tu ești revoltată pe ăia de nu le plac manelele, ce înainte c-un an nu-ți plăceau nici ție! Eu ascult rock și metal, poți să mă duci la 100 de petreceri în câteva zile, că manelele nu-mi vor plăcea niciodată. De fapt, tu doar ți-ai descoperit gusturile pițiponcești. Și la o petrecere...depinde de cine a organizat-o, de gusturile sale, că poți pune un rock clasic fără probleme, nu trebuie metal, și care să placă tuturor. Și dacă melodiile sunt în engleză, ce? Nu văd unde e problema, și nu mă refer la afoana de Inna sau Andra, mă refer la muzica de calitate. Acum ce pot să spun, rămâi la manelele tale. Trist.

| SongElena a răspuns:

Da asa e aia canta romaneste dar canta prea praf si ne-a facut tara de rusine.nu stiu ce va place voua sa-i auziti pe aia care se screm 'aolo viata mea dc te-ai dus' sau ce dracu se mai plang aia prin mel lor de rahat. manele cea mai proasta chestia pe care am auzit-o. nici nu pot sa-i sp muzica pentru ca nu e muzica. sincer iti recomand sa iti reiei stilurile de muzica pe care le asc inaintewinking

| wforweirdo a răspuns:

Auzi măi, cum mi-ar arăta mp3-ul, plin de rock şi metal, şi pe aici pe acolo să apară câte o piesă de la guţă?
Am fost la multe petreceri şi nu s-au pus manele. Acum depinde de prietenii tăi, dacă sunt manelişti sau dăia care ascultă de toate, atunci nu mai zic nimic.
Cât despre dansat şi cântat, există artişti români care cântă în română, şi care cântă muzică bună, nu căcaturi ce auzi pe mtv.
Şi până la urmă tu ce vrei, să ne convingi că manelele sunt mişto? Nu mi-au plăcut manelele niciodată şi nici nu îmi vor plăcea, nici dacă citesc numai versurile nu îmi plac.

| VannEe a răspuns:

laughingCe fac petrecerile astea...Foarte bine ca ai tinut-o numai in petreceri.E ceva admirabil.Banuiesc ca intrebarea e ''Si in primul rand pe ce vrei sa dansezi la petrecere?''.E obligatoriu sa dansezi 10 ore, pe muzica de rahat?! Daca mergi in fiecare seara in club, atunci e clar.Si da, suntem romani...nu acelasi lucru il pot spune despre cei ce canta manele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce conceptie de rahat ai.
Temele manelelor sunt numai despre femei, masini, bogatie, superioritate inchipuita, dragoste pierduta, presarate din plin cu agramatism de prima clasa. Adica incultura.
As putea sa fac comparatii cu teme din toate genurile si manele ca sa iti demonstrez daca mi-o ceri.
''Pana la varsta de 16 ani, ascultam numai hop hop, pop, dubstep, rock, in afara de manele.'' - dubsteeeep? Aia nu e muzica. Alea sunt sunete neinteresante robotice, neinsufletite, fara esenta si macar aparenta, virtuale. Daca le combini, fii sigur ca nu prea ai inteles nimic din genurile superioare enumerate de tine. Acum depinde si ce ascultai din acele genuri, nu tot ce e rock de exemplu e musai bun.
''Si in primul rand pe ce vrei sa dansezi la petrecere? INNA/Andra/Smiley care canta numai in engleza? Suntem romani, cantati romaneste.'' - Inna tot manele canta. Aceleasi versuri robotice si neinsufletite, am obosit sa tot repet. Ce diferenta e intre ''come back and set me free, love for infinity... bla bla'' (Inna - Love) si ''ooo viata mea, ooo inima mea''? Niciuna. Mesajul e mult prea simplu, irelevant si de prost gust de promovat.
La petreceri poti foarte bine sa dansezi pe muzica rock mai veche sau pe pop, tot vechi. Sau chiar sa faci headbanging, nici nu stii cat de placut e.