| Walkirya a întrebat:

Pasionati de muzica clasica sunt pe aici? Mersul la concerte sinfonice, opera?

22 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Ador opera, muzica clasica in general. Din pacate, la mine in oras, manelele sunt la putere. Din 2 in 2 ani, Festivalul Hariclea Darclee este un adevarat regal.
Cand eram studenta, aveam abonament la Filarmonica din Iasi.
Acum, ori de cate ori ajung in Bucuresti, nu las sa treaca ocazia de a merge la Opera sau la Ateneu.
In rest...ascult acasa. Am noroc cu un bun prieten din Canada care imi trimite mereu CD-uri minunate.

| LuS[z] a răspuns:

Da,. la teatru mai merg din cand in cand

mira
| mira a răspuns:

Da.Nu ajung prea des la Ateneu, dar fac auditii acasa.Astept Festivalul "G. Enescu".

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie imi place opera foarte mult. Nu cred ca am ratat ceva in ultimii 4 ani. La Ateneu am mers doar de doua ori, dar in stagiunea urmatoare am de gand sa remediez asta.

| Cryssy a răspuns:

Eu nu...

| Georgiana2905 a răspuns:

Da da da. Imi place foarte mult muzica de opera, cea clasica si cea sinfonica. Adevarul e ca nu am fost la nici un concert gen cu toate ca mi-as dori nespus unul. Apropo de asta, chiar in seara aceasta, plimbandu-ma am ajuns intr-un loc, aproape de centrul orasului unde tocmai se terminase un concert cu muzica sinfonica. Nu ai idee in ce hal mi-am stricat seara... offf
Abia ast o noua oportunitate de a-mi face pe plac.

| dudu_4306 a răspuns:

Rock-ul simfonic e ok?big grin

| dudu_4306 a răspuns:

Metal simfonic. Ascult Nightwishbig grin

| timbucadrian a răspuns:

Da... imi place ff mult... dar nu sa stau acasa si sa ascult ca nebunu... sa merg la concerte big grin

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, de ce intrebi?!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E ok, iar Carmina Burana este editata si pe cd! Si am vazut pe un site ca este ceva, o trupa deosebita cu violonisti mari, parca, la Cluj!

| amfetamina a răspuns:

Daphappy

| maryana5 a răspuns:

Mda...ma duc p'acolo cand beau multa cafea, ca sa ma ia somnu laughing

| Gabry a răspuns:

Opera:X am fost de cateva ori!

| Walkirya explică:

PsihoSex, intreb pentru simplu fapt ca sunt curioasa.Am gresit cu ceva?

La opera nu am mai fost de mult, dar cum cei de la filarmonica din cluj s-au pus iar pe concerte sunt cam prezenta "la datorie". Acuma sper sa prind stravinsky- pasarea de focbig grinbig grin
si pentru ca de la 5 ani tot ma fascineaza Carmina Burana, sper sa prind si aiabig grinbig grin

| Walkirya explică:

Eh, acasa mai ascult ca ma linisteste si imi vine cheful de studiat, ceea ce de cele mia multe ori imi lipseste.plus ca imi place la nebunie sa ma trezesc cu wagnerday dreaming

| Walkirya explică:

Ooo, dahappy si rockul simfonic... ceva de genu` transiberian orchestra?big grinbig grin

In fiecare saptamana sunt concerte de muzica clasica, iar la opera sunt si mai multe sanse sa prinzi ceva tarehappy Atata tot ca trebuie sa te informezihappyOricum, asta depinde si din ce oras estihappy
Am prins si eu o data cand am prins fix la final un concert simfonic in aer liber.si acum imi pare rau:-s

| Walkirya explică:

Sau dudu, tu te referi la trupe de metal-simfonic, nu.gen haggard, therion, etc?

plus ca trebuia sa fac o precizare.este o mare diferenta intre muzica sinfonica si muzica simfonica.Greseala mea.imi cer scuze!

| Walkirya explică:

Metalu` simfonic chiar suna foarte misto, chiar daca nu sunt innebunita dupa nightwish, chiar din contra.la genul asta de muzica frefer heavy, viking/folk, trash etcwinking

| Walkirya explică:

Ce ma bucur sa aud ca mai sunt persoane care asculta muzica clasicahappy

Iar pentru dani1993, am 19 ani si nu, nu ascult manele absolut deloc. dupa parerea mea manele sucks enorm de tare.

| msgirl a răspuns:

Da imi plc... mult... din cls a5a tot merg la concerte din astea

| livestrong a răspuns:

Daca sunt pasionat de muzica clasica? big grin e pai sa-ti spun un mic secret fac pian de 14 ani sunt la conservator, inca nu la`m terminat dar ma gandesc din ce in ce mai mult sa il termin in alta tara ca aici degeaba studiezi ( muncesti) 4 ore sau cand trebuie si 5 ore p zi ca tot degeaba nimeni nu te baga in seama mai ales ca la noi manelele sunt mult mult mai cautate, daca intrebi pe cineva de liszt de brahms iti zice ca ce`sunt astia fotbalisti? aici in romania nu ai nici cea mai mica sansa. nici ce`a a "mielului de pasti" sa poti sa faci ceva cu muzica clasica. mai alees cu pianul, cu alte instrumente gen vioara instrumentele de suflat mai ai o sansa ca sunt mai multe intr-o orchestra si poti ajunge mult mai usor acolo. dar cu pianu e greu, oricum muzica clasica e cea mai profunda muzica si ce`a mai grea de inteles pentru ca nu poti duce un manelist sa asculte beethoven ca pleaca din sala ca aici nu e cu dedicatii si cu salam. asta e romania asa suntem noi, ca sa nu mai vorbesc ce piane sunt in conservatoarele din romania si in liceele din romania asta`i alta piedica pe care o intalnesti daca vrei sa faci muzica, asta e incurajam prostia manelimul, si o si intretinem... walkirya. am o intrebarepentru tine iti place de evgeny kissin cu canta, interpreteaza piesele?