| mirunaalexia a întrebat:

Pentru admiterea la dinu lipatti in clasa a 9a ce probe se dau? Adica cate si in ce constau? Conteaza si media din generala sau de la evaluarea generala?
Daca stie cineva sa-mi rasundeti

Răspuns Câştigător
| Zeenya a răspuns:

Buna, acum 4 ani am dat si eu la Lipatti. Ai de ales intre proba de teorie sau demonstrație vocala pentru a demonstra ca ai voce si ureche muzicala. La teorie este greu, iar la cea vocala alegi genul populara sau clasica. Eu am ales demonstrație vocala partea clasica. Pregătești o melodie care dorești tu, iar apoi inca una OBLIGATORIU o balada. La momentul probelor, mergi intr-o sala cu 3 sau 2 din comisie, apoi un domn te va pune sa il acompaniezi la pian prin niste vocalize. Pentru a vedea cat poti sa ridici. Sau daca cunosti vreun instrument chitara, pian, etc ai proba in fata comisiei. Contează media sa treaca putin de ceea de admitere daca medie de admitere la Lipatti ex este 7, 89 tu trebuie sa ai 8 si ceva pentru o sansa mai mare. Este greu sa intri la Lipattiv si majoritatea dau bani ca sa intre altfel nu ai cum doar daca esti super experta in muzica.

| mirunaalexia explică (pentru Zeenya):

Cum adica " obligatoriu o balada?"

| mirunaalexia explică (pentru Zeenya):

Deci conteaza media de la evaluarea nationala sau trebuie sa aduc diplome ceva de concursuri de muzica etc?

| Zeenya a răspuns (pentru mirunaalexia):

Contează media de la evaluarea naționala căci ea te ajuta la media totala.Cand am dat eu probele media era parca 7, 48 cam asa. Eu aveam 9 si ceva. Nu stiu daca mai este obligatoriu o balada. depinde de ani.baladele erau numite natural cântece bătrânești