| LadyInBlack a întrebat:

Pentru rockeri : Ce trupe rock NU va plac? Si de ce?

18 răspunsuri:
| LastChance a răspuns:

Păăăăi, alea dacă le cauţi pe wikipedia scrie că ar cânta rock, dar nu o fac. Gen Tokio Hotel, Paramore, Panic! at the disco, King of leon şi ar mai fi...astea îs trupe pentru gay.
Părerea mea.

Baftă!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu îmi plac trupele care pretind că sunt rock. Tokio Hotel, Black Veil Brides, etc., etc.
Silencer,
Ce caută Metallica, AC/DC şi Rolling Stones acolo? Serios, ai o mare problemă. Realizezi lucrul ăsta?

| TheDarkEmpire a răspuns:

Linkin Park - prea comercial
Nighwish - pur si simplu nu-mi plac
@KonaN Merci frate, sa ti-o bag adanc in gat, in altaru bisericii pe un Cradle of FIlth

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdanux a răspuns:

Eu nu prea inghit trupele de rock alternativ si o parte din cele de black metal.Motivul? Nu sunt stilul meu.Nu ma iau dupa vestimentatie sau alte criterii, ci strict de muzica.

Fiecare cu gusturile lui!

| Necrophagist a răspuns:

Ce e gay metal.Aici nu mă refer la fundul membrilor ci la chitările alea pişărcoase.Aici ar intra 75% din metalul actual.
Apoi ce e alternativ,gothic,tot ce are vocal feminin,Metallica,Cob,Slipknot,Paradise lost,Nightwish,Rolling Stones, Ac/dc,.De ce? Pur şi mai ales simplu nu le agreez, pentru mine sunt porcării universale.

| Necrophagist a răspuns:

Allthegoodnamesaregone şi erotiqueconseils:
Sunt trupe legendare,au făcut mult în istoria rockului bla bla bla.
Manowar pentru mine nu sunt buni decât la pozat şi făcut coperţi
Ac/dc e legendară dar nimic mai mult,mi-e nasol şi să pronunţ numele ăsta
La Paradise Lost într-o vreme îmi plăcea doar simbolul dar acum nici ăla nu îmi mai place
Pur şi simplu există trupe care au intrat în tiparul mondial şi nu mai prea există „nu-mi place".Ac/dc s-a remarcat poarte prin moartea solistului,Stones prin caracterul lui Jagger că prin tehnică nici decum
Iron Maiden,vocea aia e plictisitoare şi stridentă,nu mai vorbesc de instrumentalul de trimis la colţ.
Şi prin de alea mai extreme nu suport Darkthrone sau Cannibal Corpse,un amărât de teatru
Metallica sunt banali,nu mi-au zis nimic deşi îmi place thrashul.
Nu reneg dar nu mă atrag,argumente mai ţapăne de atâta nu ştiu,mă mai gândesc
Nu,n-am nici o problemă.
„atunci care naiba nu sunt porcarii? :\"
Ascult doom,black,death,psihedelic etc etc, din astea multe îmi plac şi multe nu, doar că se mai întâmplă să mai fie şi recunoscute universal.

| Necrophagist a răspuns:

Ok ok, recunosc că la I M mi-au plăcut primele două albume şi ceva '80
Cam de genul:
http://www.youtube.com/watch?v=t5jaRipA5_M&feature=player_embedded#at=42
,în rest de tot restul discografiei mă simt plictisit, m-am surprins de mai mult de 3 ori pe piesă neatent.Pe nepotu-meu îl captivează, şi mie îmi par versuri bune DAR judecând cu realism, în ultimii ani se zbat în gol.Nimic nou pe frontul de est!
Plictisitor şi strident? Oh da cum să nu, când stridenţa devine plictisitoare e ca un tic nervos.
Una dintre cele mai mari voci.asta spun ei şi aia spun eu.Asta e şi problema rockului, cum nici un filozof nu recunoaste că îl urăşte pe Aristotel nici un rocker nu revendică ceva ce aparţine de old school.Eu spun că nu dom'le nu-mi place X,poţi să mă consideri cum vrei dar nu e o idioţenie, o prostie să nu îmi placă, arta e subiectivă chiar dacă fanii sunt de stânga.

| Necrophagist a răspuns:

Încă mai ascult old school, încă îmi mai place heavy-ul curat al '70-lor sau ştiu şi eu pacifismul '50-lor.Deci nu sunt în extrema trv-ului.„Zeii rockului",fiecare cu idolul său,zic.
Respect? Prefer în general să îmi ghidez respectul după impuls, nu după raţiune rece, după faptul că dacă nu ar fi fost ei rockerii de lângă mine ar fi ales Paco de Lucia.
Mereu am crezut că „rocker" e pentru cei ce fac muzica rock şi nu pentru fani.So,poţi să nu mă numeşti rocker.Titlul nu mi-ar aparţine la fel cum dacă îmi place o canapea nu mă numesc canapelar,dacă îmi place un Gorgoroth nu mă numesc rocker.
Puţin îmi pasă de tăria fanilor lor.E paralogismul folosit şi în creştinism.„Dacă nişte distinşi ascetici au făcut faţă cu motivaţie atâtor chinuri atunci cum de D-zeu nu e bun". Repet totuşi că nu contest nişte momente bune.Îmi place perioada cu di anno.
Înţeleg principiul,Iron Maiden nu se discută,se iubeşte,se place, sau se abţine. Însă aici discutăm iar vorba aia, iubesc trădarea dar urăsc pe trădător mi-e destul de dragă.
Cheers!

| Necrophagist a răspuns:

Nu văzuilaughing. Thanks and hope we meet again!

| allthegoodnamesaregone a răspuns:

Nu imi place Slipknot, sunt prea exagerati dupa parerea mea. Nu-mi plac nici Nightwish si Paramore, pentru ca nu prea inghit vocile de femei, foarte rar gasesc sa imi placa. Mi se pare ca vocea feminina nu e pentru rock, e doar o parere personala si nu am absolut nimic cu cei ce asculta aceste trupe. Alta trupa care nu imi place absolut deloc e Tokio Hotel, si cred ca e clar si de ce.
@ Silencer: Nu te supara, daca Metallica, Ac/dc sau Rolling Stones sunt porcarii universale pentru tine, trupe "revolutionare" ale rockului, atunci care naiba nu sunt porcarii? :\

| allthegoodnamesaregone a răspuns:

@Silencer: O.O Cum naiba poti sa spui asta despre IRON MAIDEN?! Voce PLICTISITOARE, STRIDENTA? In primul rand te contrazici pe tine insuti, ceva nu poate fi in acelasi timp si plictisitor si strident, e ca si cum ai spune despre o mancare ca e si dulce si sarata. Hotaraste-te! Si nu realizez cum poti spune asa ceva despre Bruce Dickinson, una dintre cele mai mari voci ale rock-ului, ale heavy metal-ului. Ai idee ce prostii spui? "Instrumental de trimis la colt"? O.O WTF? Au unul dintre cele mai calumea instrumentale care l-am auzit in viata mea, si asta o spun nu doar eu, toti cei care stiu cu ce se mananca muzica. " Metallica sunt banali" HA? Ma prefac ca nu am vazut asta. Las-o balta.

| allthegoodnamesaregone a răspuns:

@Silencer: Inteleg ca te-ai saturat de rock-ul "old school" din ceea ce spui tu, dar asta nu iti da nici un drept sa ii numesti pe "zeii" rockului, pe cei care au contribuit la formarea muzicii adevarate plictisitori ori banali. Recunosc ca si eu am avut perioade cand m-am lasat de rock-ul acela vechi si m-am indreptat fie spre screamo, metalcore, fie pe metal, thrash metal, black metal etc., dar in final tot la el m-am intors. Subgenurile le schimb mai mereu, in functie de starea mea, dar rock-ul clasic, pur, heavy metal-ul sau hard rock-ul au un loc anume in inima mea si a tuturor rocker-ilor. Acei oameni care au facut istorie, care au muncit atata vreme, merita respectul nostru, si nu pot sa cred ca o persoana care se considera "un rocker" are tupeul sa ii faca in toate felurile. Iar despre Iron Maiden, care spui ca "în ultimii ani se zbat în gol.Nimic nou pe frontul de est"... Cum au reusit atunci oare, dupa atatia ani de munca, sa isi mentina totusi acelasi stil de-a lungul timpului, neramanand uitati de fanii adevarati?!
Parerea mea e ca nu ar mai trebui sa ii critici, chiar daca nu sunt pe gustul tau. Bafta!

| allthegoodnamesaregone a răspuns:

@ Silencer: Ce-ti mai place sa ai ultimul cuvat. Da... si mie la fel. Ti-am inteles ideea, hai s-o lasam asa cum e. Btw, keep rockin'! ( in your own way)

| Nymphetamine a răspuns:

Nu suport Paramore, Tokio Bordel, Truda si toate trupele care au legatura cu J-rock-ul. straight face

| Skylar a răspuns:

Black Veil Brides pentru ca ...doar uite-te la ei si spune-mi daca e normal sa te machezi si sa te comporti ca un fagot

| Skylar a răspuns:

Godsmack ftw big grin

| TahionN a răspuns:

Nu-mi plac multe trupe, nu le insir pentru. ca nici nu prea le cunosc, dar sa ma exprim la modul general. Nu-mi plac trupele care canta emo si balade mult prea triste, unele trupe Alternative. Iarasi nu ma dau in vant dupa Punk, Pop.