| anonim_4396 a întrebat:

Plz spuneti-mi oare de ce tineretul de azi nu mai asculta muzica
compusa de marii compozitori ca Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach.Ce anume a scazut interesul acestor opere. Oare ne vom intoare inapoi vreo-data

Răspuns Câştigător
| Ghibura a răspuns:

Cand eram in clasa 1 si ieseam in curtea scolii vedeam copii alergand, jucand fotbal sau pur si simplu plimbandu-se si vorbind despre desene animate precum Spiderman, Life With Louie, s.a.m.d.; acum, dupa 9 ani de zile, vad copii de clasa a 4a zbierand, alergand, injurand, lovindu-i pe altii, facand pe smecherii fata de persoanele mai in varsta, iar majoritatea copiilor de gradinita se comporta cum se comportau acum 10 ani copiii de 3 ani. desi am prieteni de-o seama cu mine in alte tari, nu pot sa ma pronunt asupra adolescentilor de acolo, insa sunt de parere ca la aici, la noi, copiii sunt din ce in ce mai prosti si mai retardati. am 17 ani si cateodata am impresia ca unii colegi pe care-i aveam la gradinita aveau mai multa minte ca actualii colegi de la liceu. sper ca ti-am raspuns cumva la intrebare.

4 răspunsuri:
| Kodokuna a răspuns:

Tine de obisnuinta si educatie, daca un copil de cand se naste aude manele si bum-bum, nu-i poti cere sa se educe muzical singur, pentru ca nu stie de astea. Si mai sunt si invatati sa nu asculte asa ceva, ca e rusinos, cum adica...Fostii mei colegi din generala se prapadeau de ras daca auzeau muzica clasica. Si acum am astfel de colegi(sunt totusi mai discreti), desi se presupune ca ar trebui sa aiba un nivel cultural mai inalt...
Parerea mea e ca daca nu-ti place un lucru, nu-l bagi in seama, pur si simplu il accepti (ma refer la gusturi), nu-ti bati joc de el.

Răspuns utilizator avertizat
| JoanJett a răspuns:

Genul de muzica pe care il ascult cel mai des este rock-ul. Cu toate acestea apreciez si imi placemuzica clasica, imi place sa merg la concerte de muzica clasica, si ma uit si pe Mezzo. Chiar acum 2-3 zile am ascultat Ciuleandra, cantata de Maria Tanase, si am vazut la televizor un concert de muzica clasica unde dirijor era Sergiu Celibidache. Apreciez foarte mult muzica clasica si chiar imi place si ascult cu drag aceasta muzica.