| Dragosdoar a întrebat:

Power metal sau melodic death?

27 răspunsuri:
| bloodyhell a răspuns:

Imi plac ambele la fel de mult.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Imposibil de ales! Mai bine aleg Folk Metal direct, ca sa nu se supere nici Tobias Sammet si Hansi Kursch, si nici Jari Maenpaa.

| Wøodenpints a răspuns:

Depinde foarte mult de trupa care cântă.
O bună bucată din power metal mi se pare plictisitor, o bună parte din melodic death mi se pare o panaramă neascultabilă, care nici măcar nu ar trebui să se numească melodic.
Dacă-i power precum Hammerfall sau Dark Moor, îmi place power.
Dacă-i melodic ca Amon Amarth sau Kalmah, atunci îmi place melodic.
Dar sunt și o mulțime de trupe de power sau melodic care pur și simplu nu-mi plac. Mă refer la power-ul ăla monoton, unde majoritatea melodiilor sună la fel, vocea e destul de lălăită și nu variază de la o melodie la alta, instrumentalul e doar zgomot de fundal făcut din câteva acorduri pe electrică. Ăla nu-mi place. Prefer chestii așa mai originale, sau de obicei care au influențe și din alte genuri.
Iar melodic death-ul care nu-mi place este ăla care deși e melodic, nu prea e melodic. Adică ăla cu riff-uri sacadate, și de obicei un ritm nu prea melodios, ce seamănă puțin cu metalcore-ul mai vechi și singurul motiv pentru care își spune melodic este că uneori, o bucată din melodie de ~un minut este pe clean vocals și de obicei lentă. Ăla nu-mi place. Multă gălăgie și un ritm sacadat după care lentăreală. Ceva gen In Flames. Ei ar fi cam cel mai bun exemplu ca să reprezinte melodic death-ul care nu-mi place.
Deci, răspuns final...ambele. Dar depinde mult de cine cântă.

| Dragosdoar explică (pentru Wøodenpints):

Ai mare dreptate in legatura cu trupele acelea de power metal.

| Duucu a răspuns:

Depinde care power și care melodeath.
De acord cu Woodenpints.

| Vans a răspuns:

Am câteva trupe de death melodic care-mi plac mult, power nu prea ascult.

| KristalPop a răspuns:

Melodic death metal.

| Rakanishuu a răspuns:

Melodic Death Metal, clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Melodic Death Metal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Melodic death.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Melodeath.

| FearOfTheDark a răspuns:

Melodeath.

| Dragosdoar explică:

Concluzia: Stilurile agresive prin mai bine fanilor devotati de metal

| Public22 a răspuns:

Power metal clar!

| Dragonfly6 a răspuns:

Melodic Death.

| comsacodrut a răspuns:

Power metal, este mai smecher

| MariusGomoi a răspuns:

Power Metal happy

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru MariusGomoi):

Tu nici macar nu faci diferenta intre power metal si melodic death, sau poate ca ai face, daca ai sti ce sunt alea.Vi aici, si-ti dai cu parerea ca musca-n branza.

| MariusGomoi a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

De unde stii tu ca nu stiu diferenta dintre ele? nu te baga in seama asa aiurea

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru MariusGomoi):

Nu poti sa alegi dintre doua subgenuri, daca tu nici macar nu le-ai ascultat.In niste raspunsuri anterioare ai "declarat"clar ca nu-ti place asa ceva, plus ca melodia ta preferata e una pop, iar avatarul tau e jalnic. Punct.
Scuteste-ma de alte comentarii absolut penibile.

| BlackWaltz a răspuns:

Melodeath

| KuolemaTekeeTaiteilijan a răspuns:

Power metal \m/ pentru ca e epic.

| Andiiii a răspuns:

Melodeath.

| TheMetal a răspuns:

Melodic Death

| raduthebest a răspuns:

Imi plac anumite trupe din ambele genuri, dar prefer Melodic Death.

| TheFreezingMoon a răspuns:

Melodic Death Metal.

| ViorelPopa321 a răspuns:

Power metal