| roby130299 a întrebat:

Recent mi-am cumparat o chitara Ibanez V50NJP si am primit si un tuner dar cand ciupes o coarda sa o acordez de exemplu D imi apar ca ciupes E sau altceva ca sa fac

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Chitara ta e atât de dezacordată? Începe de la Mi grav să zicem şi acordează coardă cu coardă. Cobori sau urci tonul din cheiţa de acordaj. Corespondenţa este următoarea :
Mi = E
Si = B
Sol = G
Re = D
La = A
Mi = E
Nu ştiu ce tip de tuner ai, dar ai răbdare şi step by step.
Încearcă să acordezi şi după ureche care trebuie să fie la fel de bună ca şi tunerul.
Mult succes!

1 răspuns:
| roby130299 explică:

Multumesc! Mi-am dat seama pana la urma ca tunerul urmareste acordurile nu corzile! laughing