| Ciprian007 a întrebat:

Sal TPU. As dori sa fac niste boxe facute in casa, dar nu ma am asa bine la legarea boxelor.Materiale, obiecte de lucru am, dar nu am habar cu sa leg boxele in interior.Ma puteti ajuta? De exemplu in aceasta boxa http://imageshack.us/photo/my-images/607/33023723.png/ imi explicati cum sunt legate urmatoarele?

Eu as dori sa imi fac o asemenea boxa cu urmatoarele:

Boxa: 250W 8 OHMI
Tweeter: 100W 8ohmi
Vreau sa imi fac o boxa cam la fel ca cea din imagine.

5 răspunsuri:
| emilitalia a răspuns:

Difuzoarele se leaga in paralel. La dif de inalte(tweeter) sau joase se leaga niste filtre trece sus si trece jos. Mergi la magazinul de piese electronice si zii vanzatorului ce vrei sa faci iar el stie ce trebuie sa dea. Succes.

| emilitalia a răspuns (pentru emilitalia):

Am uitat sa zic: ai deci nevoie de doua filtre si un condensator de cuplaj pentru partea de inalte.

| Ciprian007 explică (pentru emilitalia):

Si ce condensator as putea folosii? Acesta este bun?:
http://www.tme.eu/u/NewProducts1/jfx-10u_250.jpg

| emilitalia a răspuns (pentru Ciprian007):

Un condensator nepolarizat de 2, 2uf - 4, 7uf (uf=micro farazi).

| cosmicosmin a răspuns:

Pai leaga dif in parlel
depre parte cu inalte leag un condensator de 2, 5 voti depinde la ce vrei s-o legi daca vrei s-o legi la putere intre 1000hz si 2000hz foloseste un condensator de 20w si 4, 5 volti
pentru bass se regleaza singur depinde la ce asculti sper ca am fost de ajutor