| NuStiuNimic a întrebat:

am si eu o intrebare cu referire la filtre pentru boxa. am boxe facute mine care au in ele : 1 tweeter de 200 de w pe 8 ohm si un difuzor de 100 w pe 16 ohmi si mai urmeaza sa pun o inalta tip horn tot asa de 200 de watt pe 8 ohm ce finali ar trebui sa iau? Fundaa

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ti-ai ales un username perfect, chiar nu stii nimic, sa iei finali la ce? La un amplificator? Il ai deja si nu are finali? Vrei sa faci tu un amplificator? Ai inceput cu filtrele si ai terminat cu finalii, nu am inteles nimic din intrebarea ta...

| K0sti a răspuns:

Cum sa pui 2 tweetere? Ia pune tu mana si citeste, ca e plin netu de boxe, ca sa nu mai debitezi ineptii!

| Utilizator1234 a răspuns:

Daca stiai macar ce-s alea filtre, puneai specificatiile frecventelor pe difuzoare, ca doar asta fac filtrele - taie frecventele si le imparte separat pe difuzoare - ca sa nu te trezesti ca primeste tweeter-ul o frecventa de 10 Hz.

Mai mult, daca puterile alea specificate acolo sunt "reale" (desi ma indoiesc), vei avea nevoie de un amplificator foarte puternic ca Chord Electronics SPM 6000 MK II sa zicem care s-ar putea sa fie destul de scump. Repet, puterile alea sunt aproape sigur specificate de o firma din china sau produsele sunt cumparate de la "firma profesionala de sonorizari" "de la colt".