| Dominicc a întrebat:

Sall
o intrebare care ar cere niste sfaturi serioase.

e cam asa:
Daca ati avea datorii sa zicem si nu mai aveti cum sa le faceti fata. tatal vostru nu si'a mai luat salariu de 3 luni, sotia si fiica lucreaza impreuna dar tot nu o scot la cap cu datoriile deoarece de la un salariu de 10 milioane am2 sau hai max 12. trebuie luata mancare, haine, si pentru scoala.
si ar fi datorii destule.

cum ati zice sa se rezolve?
cu 2 servici nu merge. nu au chiar asa starea fizica sa faca fata la 2.
Nu este vorba de mine.
ci de o amica.
care au intrat intr'o gaura si nu prea mai vad iesire. tatal ei nu a mai luat bani de cateva lunii, mama ei si impreuna cu ea lucreaza dar nu fac fata.

nu stiu cum sa le ridic morala. adica a fetei.

sau ce as putea sa fac? macar acolo putin.

7 răspunsuri:
| Dominicc explică:

Nu am cum sa muncesc cu ele.

| georgiana_5779 a răspuns:

Ai putea sa iti ei un part time job tu, si sa o ajuti si pe ea.sau sa faca ea un targ ceva de vechituri, poate mai scoate bani

| Vizitiul a răspuns:

Deocamdata, singurul lucru pe care nu ar trebui sa-l piarda este speranta! Nu prea vad ce ai putea face in aceasta privinta, o incurajare ar fi benefica pentru prietena ta!

| adina_4262 a răspuns:

Buna. Printr-o situatie similara trec si eu. N-am cum sa zic sa mai reduca din cheltuieli, banuiesc ca s-au gandit deja la asta si nu e o solutie viabila (adica nu mai au de unde sa taie). Crede-ma ca si eu am rasucit situatia pe toate partile, dar nu am ajuns niciunde. Singura solutie pe care am gasit-o eu, desi nu as fi vrut vreodata sa ajung la asta, a fost un credit mic la banca. Stiu ca nu e indicat, dar mai stiu si ca uneori e singurul lucru pe care-l poti face. E trist sa ne bucuram ca ne-am indatorat, dar din pacate uneori facem datorii noi sa le acoperim pe cele vechi.

Nu stiu daca in cazul lor e nevoie sa se ajunga aici, alte solutii nu as vedea decat reducerea cheltuielilor, daca au de unde.

Cat despre ce poti face tu... ofera-i suport moral asa cum poti si nu o lasa sa-si piarda speranta ca va fi mai bine.

Bafta si sper sa vina zile mai bune pentru prietena ta si familia ei.

| Mi$tiK a răspuns:

Depinde unde are datorii, daca are la banca, eu asa stiu ca poti sa faci o hartie cum sa nu platesti banca 2 3 luni, dar se pune banii pe urma si o sa plateasca mai mult, iar daca are la cineva, sa vorbeasca cu persoana respectiva.eu zic ca nu trebuie sa cumpere haine scumpe si nu in fiecare saptamana, iar de la mancare, nu zic sa nu manance, dar sunt unele persoane au problemem cu banii dar nu se abtin de la unele lucruri.Altceva sincer nu stiu ce sa iti spun.Stiu ca e greu Nici parintii mei nu au primit salar (lucreaza la stat) dar noroc cu economiile facute inaintewinking gandeste-te ca poate o poti ajuta su tu. sper ca am scris ceva folositor. te pup!

| dulcika_3604 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic incurajeaz`o spune-i ca nah este criza si la orice familie se intampla astef de lucruri si ca pana la urma o sa se rezolve tot dar mai puteti face ceva vindetzi ce aveti telefoane haine mai noi orice

| -Biia băăă- a răspuns:

Pai...nu stiu.sa le incurajzi sa muncesti cu ele si bani care ii castigi ii dai ei.incearca si thu ceva...