| Croakie a întrebat:

Cine ma poate ajuta cum sa citeste o tabulatura?
Ma intereseaza deoarece vreau sa invat o melodie fingerstyle, dar nu inteleg toate acele cifre si tot ce apare acolo.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Derosa a răspuns:

Ai 6 corzi la chitară Mi, La, Re, Sol, Mi.
Tabulatura are niste linii, aceste linii corespund corzilor. Fiecare linie e numerotata de la 1 la 6 pentru ca cum am spus sunt 6 corzi. Linia 6 este Mi grav(coardă cea mai groasă)
Linia 5 este La(următoarea coardă după Mi grav)
Linia 4 este Re( vine după La)
Linia 3 este Sol(vine după Re)
Linia 2 este Si( vine după Sol)
Linia 1 este Mi acut.
Bun acum ca stii fiecare linie cu ce coardă corespunde, cum ai vazut si tu apar pe fiecare linie un număr. Acel numar de pe linie corespunde cu nota pe care trebuie să o canti. Iti dau un ex.
Ai pe linia 1(Mi înalt) numarul 1, asta inseamna ca tu trebuie să îți duci degetul pe coardă Mi pe trastul 1, iar acea nota se numeste Fa. Nu e neapărat să cu cunoști toate notele, este nevoie sa iti pui degetul unde trebuie. Dacă îți apare pe o linie numarul 5 de ex, tu trebuie să pui degetul pe coardă care corespunde linia si pe trastul care iti arata numarul. Numeri 5 trasturi de pe acea linie și pui degetul unde ai ajuns.

Am incercat sa iti explic, daca nu ai inteles ma poti întreba si voi incerca sa iti explic într-un alt mod.

| Derosa a răspuns (pentru Derosa):

Scuze la început când am spus, sunt 6 corzi, Mi, La Re, Sol, Si, Mi. L-am omis pe Si

| Croakie explică (pentru Derosa):

Cred ca am înțeles. Mulțumesc!
Daca întâmpin ceva dificultăți, te anunț.