| Allex_7496 a întrebat:

Adevarat sau fals?
a)Baobabul are tulpina foarte înaltă pentru a-şi apăra frunzele.
b)Plantele carnivore înghit vietăţile mici.
c)Ariciul, popândăul, liliacul nu hibernează.
d)Feriga preferă locurile umbroase.
e)Lupii năpârlesc în apropierea anotimpului rece.
big grin P. S. nu este Alex acum, eu sunt sora lui. si imi trebuie sa fac un exercitiu la stiinte si m-am gandit sa-l fac asa dar nu stiu care este Adevarata si care este falsa. ma ajuta cineva? Fundita

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

1. Fals. (Trunchiurile baobabului sunt niste rezervoare imense de apa, putand retine si 120.000 de litri, reusind astfel sa treaca prin conditii de seceta.)
2. Adevărat, vietățile mici reprezintă hrana
3. Fals ( Cei mai cunoscuti hibernanti sunt:ariciul,liliacul, marmota, popandaul)
4. Fals (prefera răcoarea și lumina nu foarte puternică)
5. Fals (sfarsitul primaverii/inceputul veri)

-parsul

-soarecele de camp, de padure

-harciogul)

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

1. Fals. (Trunchiurile baobabului sunt niste rezervoare imense de apa, putand retine si 120.000 de litri, reusind astfel sa treaca prin conditii de seceta.)
2. Adevărat, vietățile mici reprezintă hrana
3. Fals ( Cei mai cunoscuti hibernanti sunt:ariciul,liliacul, marmota, popandaul)
4. Fals (prefera răcoarea și lumina nu foarte puternică)
5. Fals (sfarsitul primaverii/inceputul verii)