| Hyora a întrebat:

Ce fel de hranire au plantele carnivore (autotrofa sau heterotrofa)?

Răspuns Câştigător
| VelvetLight a răspuns:

Http://tia4all.blogspot.ro/......ferat.html Din ce scrie aici presupun ca e autotrofa :D;;)

8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Hrănirea mixotrofă este un tip de hrănire care combină hrănirea autotrofă cu cea heterotrofă. Tipurile de hrănire mixotrofă sunt semiparazitismul, hrănirea specifică plantelor carnivore şi simbiozele.

Plantele carnivore se hrănesc atât prin fotosinteză, cât şi prin capturarea insectelor. Ele trăiesc de obicei în soluri sărace în azot şi asigură necesarul acestui element prin consumul de insecte. Ele prezintă glande digestive, care eliberează enzime care degradează corpul insectelor.

| SandraM a răspuns:

Uite raspunsul tau mai jos :
http://www.sarracenia.com/faq/faq1100.html

| LauraM01 a răspuns:

Toate plantele care sunt verzi au hranire autotrofa din cauza cloroflilei fundita?

| ElementX a răspuns:

Plantele carnivore au nutritie MIXOTROFA! Ele fac fotosinteza dar traiesc pe soluri sarace in saruri minerale, asadar hrana preparata e insuficienta si o completeaza capturand insecte. Funda?

| Katalin12 a răspuns:

AUTOTROFA! Sigur! Funda?

| pufipuf a răspuns:

Hei happy
E mixotrofa. Toate plantele ( cu cateva exceptii : ciupercile si inca vreo 2 ) fac fotosinteza deci hranirea e autotrofa intr-un fel, dar cele carnivore se hranesc cu substante organice din alte organisme si de aici rezulta ca e heterotrofa.
Am mai invatat la biologie de niste plante care ziua se hranesc autotrof, iar noaptea heterotrof. Or fi d-astea happy.

| Dezent a răspuns:

HETEROTROFA pentru ca plantele carnivore isi iau substantele organice gata preparate, spre deosebire de nutritia autotrofa(organisme care isi prepara singure hrana de ex :plantele)