| Jokero123 a întrebat:

Am o chitara electrica si nu am mai acordat corzile de cateva zile si am vazut ca brusc e-ul gros mi s-a dezacordat mai mult decat celelalte(pana la D) si as vrea sa stiu daca e normal sau daca e din vina acordorului?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

E normal la chitarele ieftine, mai ales cele cu tremolo/floyd rose. La mine se pare ca am avut noroc cu cheitele. Am si chitare de 100 de lei si de 1000+ euro, singurul avantaj la cele scumpe e ca sunt sigur ca nu se dezacordeaza, dar timpul mi-a aratat ca nici ieftinaturile alea nu se lasa mai prejos. Esp-ul meu il acordez odata pe luna, are bridge+cheite grover+nu stiu ce nut facut de un prieten lutier si e mult spus ca o acordez, mai mult verific acordajul. N-ai ce face decat sa invarti la cheite daca deocamdata nu vrei sau nu iti poti lua ceva scump.