| Adorable a întrebat:

Am o chitară acustică Hora Reghin pe care mi-am cumpărat-o acum o lună de zile, nouă, din magazin și m-a costat 250 de lei. Problema este la acorduri. Nu pot face un acord și să ciupesc o coardă în același timp( De exemplu, la G să ciupesc corzile 1, 5 sau 6) pentru că nu se aude, iar din ceea ce am văzut pe YouTube, se aude. Este normal să nu se audă? O fi de vină chitara? Corzile? Firma?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Acordeaz-o. :)
2. Încearcă la început note simple, pe o singură coardă, deci. Asigură-te că sună bine.
3. Încearcă acorduri, dacă ai trecut cu succes de pașii 1-2. La un acord trebuie să sune toate corzile, dacă e ținut corect.

La început o să te doară degetele până se fac bătături - la mâna stângă. Exersează zilnic și va fi ok.

Puțin probabil să fie defectă chitara. :) Eu am cântat și pe chitare vechi cu griful strâmb... De sunat trebuie să sune ceva-ceva. :)

Vezi și: http://forums.rgc.ro/

6 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Tu esti de vina ca nu stii sa canti.Mai invata si o sa-ti iasa garantat, pe orice chitara.

| Adorable explică (pentru Thunderstruck):

Ce frumos o spun unii! Ca la grădiniță: E vina ta că mi-ai furat lopata de scurmat pământul.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Adorable):

Ce dracu? Preferai sa-ti spun "esti o chitarista foarte buna, nu stiu de ce nu iese, mai bine-ti iei o alta chita"? Daca ai lua sfatul meu in considerare ai evolua mult mai tare, important e sa stii ce nu stii.

| Adorable explică (pentru Thunderstruck):

Ce nervoși suntem astăzi! Nu-s genul care să evolueze fiind demotivată, de aceea e în zadar. Prefer să mi se explice clar ceea ce trebuie să fac. Răspunsul dumneavoastră este vag, de aceea am considerat răspunsul lui GhitaB27 mai bun. Mulțumită răspunsului său, am rezolvat problema.
O zi bună!

| Thunderstruck a răspuns (pentru Adorable):

Nu sunt deloc nervos, am intrebat "ce dracu" pentru ca m-am si speriat de ce revoltata esti, n-am nimic cu faptul ca i-ai dat funda lui Ghita sau ceva de genul asta, nu ma intereseaza niste pixeli.Ce-i drept, am fost mai vag, dar se intelege unde bat, nu-i vina chitarei.

| Adorable explică (pentru Thunderstruck):

Ok. O zi bună din nou.