| Khultra a întrebat:

As dori sa imi cumpar o chitara electrica si un amplificator.
Ati putea sa imi recomandati un kit in jurul sumei de 1000 de Lei (RON)? (+ / - catva) big grin
Vreau sa mentionez ca sunt incepator in asa ceva, deci as vrea o chitara mai simpla.
Daca ar mai fii nevoie de ceva, va rog sa imi spuneti. Rog si niste argumente, nu doar " Chitara si Amplificatorul X Y Z, pentru ca e smechera si e misto, am vazut-o la un prieten."
Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Mai ai nevoie de un cablu care face legătura între chitară și amplificator, uitasem să zic, costă undeva pe la 30 de lei.
http://www.guitarshop.ro/......p1935.html
Bine,acum vezi tu care-l iei, și de pe ce site. Eu le-am laut pe toate de la fly-music. În coșul de cumpărături poți să-ți pui și 2-3 pene, care mai mult de 2 lei nu costă și dacă nu ai telefon performant ar trebui să-ți iei un acordor. Dacă ai un smartphone, descarcă aplicația de acordaj pentru chitara gratuit, eu pe aceea o folosesc, e același lucru.
Squier Bullet Strat + Fender Mustang I e una din cele mai bune combinații care ți le pot da la prețul ăsta. Poți totuși să dai mai mulți bani și să-ți iei o chitară Epiphone dacă vrei, crede-mă că sunt foarte bune, orice tip de model: SG, LP etc (astea sunt design-urile chitărilor electrice, cred că te-ai prins pănă acum căutănd).
Eu am început cu una acustică, dar nu învinovățesc pe nimeni care vrea să învețe pe cea electrică. E aceeași teorie, doar că e mai ușor de apăsat pe freturi la cea electrică, și mai sunt efectele. Ai să înveți tu cum să le reglezi în funcție de ce cănți (mai rock, mai bluesy, mai metal, mai jazzy). Cănd ai să înveți prima dată, ți-o recomand să o faci pe clean, fără distorsie, ai să te prinzi mai tărziu ce am zis.
Eu am învățat fără profesor, și nu vreau să mă laud, dar acum toate babele care au grupuri muzicale mă caută să cănt în ele :)) și am doar 2 ani jumate. Adevărul e că eu doar la început căntam foarte mult, mai tărziu am început să o fac rar, fără să mai învăț nimic nou și să cănt doar cu ce știu. L-am urmărit pe unul giure pe YouTube, cred că fiecare face asta. Și stai liniștit/ă, am întălnit pe TPU chitariști mult mai buni decăt mine, chiar mult mult mai buni, care tot singuri de pe internet au învățat. Profesorul e o prostie, te mănăncă de bani să te învețe într-o lună ce poți învăța într-o săptămănă acasă. Cănt doar acasă, nu vreau să mă laud prin oraș cu ce fac :)) dar cănd mă vede un prieten neapărat mă laudă.
Un an am avut chitara acustică, apoi mi-am luat cea electrică, de un an jumate cănt și la electrică, dar repet, nu te blamez că începi pe electrică, e foarte bine, n-o să fie nicio diferență, aceeași teorie + că e mai ușor să controlezi electrica.
Alte modele de chitări nu-ți dau că te las să alegi, ori vezi un Squier drăguț, ori un Epiphone. În schimb, amplificatoare mai poți încerca: Line6 Spider III sau IV, Fender Champion 20, orice Marshall MG15 (de ăsta am avut eu prima dată), sau vreun Peavey la prețul ăsta, dar nu găsesc eu pe internet, poate vezi tu unul. Poți să mă întrebi dacă mai am nelămuriri.

4 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Eu am avut prima data un Squier Bullet Stratocaster si un Marshall MG15.
Poti sa vezi si de un Fender Mustang I, sau de un Peavey.
Chitara sa fie mai ieftina decat amp-ul, fiindca el conteaza mai mult. Aici e alegerea ta, dar fereste-te de Harley Benton, Aria, Jackson, Cort, Eko sau Rocktile. Vezi un Epiphone, sau un Squier.
Si fereste-te de kit-uri, sunt tampenii, ia-ti fiecare lucru separat.
Intreaba-ma orice, iti raspund, maine iti dau mai multe combinatii bune, acum sunt obosit si iti raspund pe graba.

| Khultra explică (pentru Duucu):

Salut! Multumesc pentru ca ai raspuns intr-un timp atat de scurt. M-am uitat la niste poze, review-uri cu ce mi-ai recomandat, mai exact la Squier Bullet Stratocaster si la Fender Mustang I, care ambele se incadreaza in bugetul meu. Intrebarile mele sunt : Mai am nevoie de altceva in afara de o chitara electrica si un amplificator? Pot sa invat sa cant la chitara singur, fara cursuri private si doar cu video-uri de pe internet? Am nevoie neaparat de o pana pentru chitara? Tu ce ai realizat pana acum? big grin La inceput ai avut nevoie de cursuri sau ai invatat prin alta metoda? Faci ceva mai avansat / profesional din muzica sau doar canti la chitara ca sa te distrezi? Si as mai dori niste recomandari de chitari/amplificatoare, ca sa am din ce alege, si vreau sa lasi o parere despre acelea. Tin sa mentionez ca bugetul ar fi in jur de 1000 Lei/RON. Multumesc foarte mult pentru timpul acordat si sfaturile oferite. happy Sper ca nu am scris prea mult. laughing

| Duucu a răspuns (pentru Khultra):

Mai ai nevoie de un cablu care face legătura între chitară și amplificator, uitasem să zic, costă undeva pe la 30 de lei.
http://www.guitarshop.ro/......p1935.html
Bine,acum vezi tu care-l iei, și de pe ce site. Eu le-am laut pe toate de la fly-music. În coșul de cumpărături poți să-ți pui și 2-3 pene, care mai mult de 2 lei nu costă și dacă nu ai telefon performant ar trebui să-ți iei un acordor. Dacă ai un smartphone, descarcă aplicația de acordaj pentru chitara gratuit, eu pe aceea o folosesc, e același lucru.
Squier Bullet Strat + Fender Mustang I e una din cele mai bune combinații care ți le pot da la prețul ăsta. Poți totuși să dai mai mulți bani și să-ți iei o chitară Epiphone dacă vrei, crede-mă că sunt foarte bune, orice tip de model: SG, LP etc (astea sunt design-urile chitărilor electrice, cred că te-ai prins pănă acum căutănd).
Eu am început cu una acustică, dar nu învinovățesc pe nimeni care vrea să învețe pe cea electrică. E aceeași teorie, doar că e mai ușor de apăsat pe freturi la cea electrică, și mai sunt efectele. Ai să înveți tu cum să le reglezi în funcție de ce cănți (mai rock, mai bluesy, mai metal, mai jazzy). Cănd ai să înveți prima dată, ți-o recomand să o faci pe clean, fără distorsie, ai să te prinzi mai tărziu ce am zis.
Eu am învățat fără profesor, și nu vreau să mă laud, dar acum toate babele care au grupuri muzicale mă caută să cănt în ele :)) și am doar 2 ani jumate. Adevărul e că eu doar la început căntam foarte mult, mai tărziu am început să o fac rar, fără să mai învăț nimic nou și să cănt doar cu ce știu. L-am urmărit pe unul giure pe YouTube, cred că fiecare face asta. Și stai liniștit/ă, am întălnit pe TPU chitariști mult mai buni decăt mine, chiar mult mult mai buni, care tot singuri de pe internet au învățat. Profesorul e o prostie, te mănăncă de bani să te învețe într-o lună ce poți învăța într-o săptămănă acasă. Cănt doar acasă, nu vreau să mă laud prin oraș cu ce fac :)) dar cănd mă vede un prieten neapărat mă laudă.
Un an am avut chitara acustică, apoi mi-am luat cea electrică, de un an jumate cănt și la electrică, dar repet, nu te blamez că începi pe electrică, e foarte bine, n-o să fie nicio diferență, aceeași teorie + că e mai ușor să controlezi electrica.
Alte modele de chitări nu-ți dau că te las să alegi, ori vezi un Squier drăguț, ori un Epiphone. În schimb, amplificatoare mai poți încerca: Line6 Spider III sau IV, Fender Champion 20, orice Marshall MG15 (de ăsta am avut eu prima dată), sau vreun Peavey la prețul ăsta, dar nu găsesc eu pe internet, poate vezi tu unul. Poți să mă întrebi dacă mai am nelămuriri.

| Khultra explică:

Cam atat deocamdata, multumesc enorm, Duucu.