| mytzzu a întrebat:

Sunt din bacau si as vrea sa imi cumpar o chitara electrica ca pentru un incepator. Vreau sa stiu daca este neaparat un amplificator pentru ea sau daca nu ce as putea face?

3 răspunsuri:
| sensesDelight a răspuns:

Hey there! ^.^ Și eu am o pasiune pentru chitări.; x
Sfatul meu este să începi de pe o chitară clasică, sau dacă vrei neapărat să fie electrică, cumpără-ți electro-acustică. Chitara acustică are corzile mai depărtate de griful chitării, fapt care te învață să ciupești mai bine corzile, să fii mai sigur pe tine. De asemenea, chitara electrică are sunetul mai ascuțit, mai dur, și chiar dacă e mișto, ți se dereglează urechea muzicală dacă începi cu un sunet mai neobișnuit. În schimb chitara clasică/electro-acustică are sunetul plin, melodios. Îți poți schimba corzile, pentru începători se spune că sunt indicate cele din plastic. Bullshit, nu scot sunetul cum trebuie. Poți să-ți iei corzi din metal (ca la chitara electrică) și să-ți pui la chitara ta, astfel te vei învăța și cu ciupitul chitării electrice și o vei face corect.
Sfatul meu este să nu-ți iei o chitară de 1-2-3 milioane. Sunt prostiuțe chiar dacă sunt mai ușor de cumpărat, nu înveți bine pe ele. Îți recomand Ibanez acustic, la 4-5 milioane sau dacă vrei Takamine (așa am eu), electro-acustică, foarte faină numai că e cam scumpă, costă cam 14-16 mil. În schimb îți poți lua de la Takamine alte chitări acustice mai ieftine atâta timp cât sunt de la o firmă bună, nu contează. Important e să aibă suntetul plin, melodios.
Nu-ți lua chitară Gipson, e o prostie, nu poți învăța pe ea. Vuiește prin toată lumea că sunt bune, dar știu din propia experiență că nu au un sunet potrivit și nici structura nu e corectă. Multe vedete au Gipson (gen Tokio Hotel), așa că toți pasionații de rock vor și ei, dar te asigur că nu sunt bune, iar ei ca vedete știu asta, dar au bani să și le personalizeze după stilul lor, sunetul lor, pe când noi nu.
Iar amplificator nu-ți trebuie neapărat. Amplificatorul nu face decât să mărească sunetul, să-ș facă mai puternic, mai clar. Nu e necesar, dar dacă vrei să te auzi mai bine ți-l poți cumpăra. Alt lucru și mai șmecher este stația, care în funcție de cât de tare mărește sunetul este folosită în concerte.
Sper că te-am ajutat. :* Baftă! Să dai concerte pe la mine pe la Iași. laughing; x

| mihaibrasov a răspuns:

Nu e musai un amplificator. Merge si fara.

| lucib a răspuns:

Amplificator la chiatra electrica iti trebuie ca sa auzi mai tare, pentru ca la electrica se aude incet, dar totusi se aude cant sa intelegi. Tu pentru ca esti incepator, iti trebuie acustica, nu electrica.