| Razvanel93 a întrebat:

as vrea sa-mi explice cineva notele muzicale dar in celalalt limbaj
de exemplu am gasit partituri dar au note c, f g etc si daca imi puteti spune fiecare nota ce litera are do- re- mi- fa- sol- la- si- do- mersi!

Răspuns Câştigător
| NoMusicNoLife a răspuns:

In engleza nu e aceeasi ordine ca la noi, asa ca ti le voi scrie asa cum sunt in engleza, in functie de gravitatea lor :

La- A
Si- B
Do - C
Re- D
Mi - E
Fa- F
Sol - G
La - H
Si - I
Do central- K
Re- L
Mi- M
Fa- N
Sol- O
La- P

ps: notarea incepe de la La de jos din cheia fa, nu stiu exact cum se zice. si continua pana la La din octava centrala

stiu ca se spune parca La mic la cel care se not cu A si La 2 la cel care se not cu P... sau poate ca era invers sincer nu mai stiuthinking

sper ca totusi ai inteles si te-am ajutat:*

pa, pabig grin