| Sisjjssjjsjs a întrebat:

Salut! Care sunt intervalele de terță mare, mică, mărită și micșorată?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia de aici și citește că zice bine

https://www.gimnaziu.info/intervalul-secunda-terta

| Ganderoaica a răspuns:

Salut! Pentru gama Do Major:
terță mare(3M): la-do2#, fa-la, fa-re, do-mi (exemplu clasic), do2-mi2, mi-sol#, re-fa#;
terță mică (3m): sol-si bemol, fa-la bemol, mi-sol, re-fa.
Terța micșorată și Terța mărită se folosesc doar în jazz, nu știu să te ajut.
Ai grijă și la cum ți se cere să le scrii: fie ca intervale in sens ascendent în care prima notă e deja pusă de profa, ca intervale in sens descendent, ori ca intervale armonice (cum sunt puse notele pe portativ la mana stânga -cheia fa- pe pian). Baftă!