| anonim_4396 a întrebat:

Sunt operat si am proteza aortica. iau 4mg trombostop la zi.si inr mi-a iesit 6, 8.doza trebuie marita sau micsorata si cat trebuie sa fie inr?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In nici un caz nu iti adapta singur doza de trombostop sau la sfaturi primite de la nespecialisti. INR-ul e un pic mare, dar nu stiu exact care este INR-ul tinta al medicului tau. Pentru o proteza aortica, eu as inclina undeva spre 4-5. Dar lucrurile s-au mai schimbat de cand eram eu studenta. Asadar du-te urgent (maine dimineata) la medicul care te are in grija (cardiolog sau chirurg cardiovascular). El va sti ce sa faca. Tine cont ca e posibil sa vrea sa te interneze pentru tatonarea dozei de anticoagulant.

2 răspunsuri:
| crisa a răspuns:

Inr-ul trebuie sa fie intre 2 si 4. Micsoreaza doza si fa-ti alte analize. Trebuie sa mergi neaparat la un medic care sa-ti stabileasca doza, dupa o saptamana de analize zilnice la sange. Doza este stabilita de la persoana la persoana, nu iei nimic de capul tau! Ti se va face o schema, va trebui sa mergi la control luna de luna, etc...
Ma mir ca pui intrebarea aici, in loc sa mergi direct la doctor! Te joci cu viata ta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-as ruga din suflet sa te duci la un medic, nu te juca cu medicamentele, dupa ce ti-au iesit analizele nu ai fost la medic? in functie de analize o sa iti adapteze doza de trombostop, daca este nevoie sau nu.