| Rockerul2012 a întrebat:

Ce credeti, rock-ul romanesc tanar are o sansa? Daca in localitatea voastra vin sa concerteze trupe ca cele inscrise pe www.rockromania.ro, ati merge la concert?

Răspuns Câştigător
| KristalPop a răspuns:

În ultimii 4 ani, n-am ratat niciun concert din oraşul meu, nu înţeleg de ce n-aş merge.

| Rockerul2012 explică (pentru KristalPop):

Ce oras?

| KristalPop a răspuns (pentru Rockerul2012):

Drobeta-Turnu Severin.

| Rockerul2012 explică (pentru KristalPop):

Stima! Cu atat mai mult. Credeam ca sunteti din orase gen Sibiu, Timisoara, Iasi, Cluj, etc. care se pare ca sunt preferate la genul acesta de manifestari.

16 răspunsuri:
| Vans a răspuns:

Server not found.

Oricum, da! aş merge.De ce nu?

| Rockerul2012 explică (pentru Vans):

Sincer ma bucur. Credeam ca cei tineri nu au nici o sansa. Toata lumea stie IRIS, trupe consacrate care tin nasul pe sus si gata!

| Vans a răspuns (pentru Rockerul2012):

Nici măcar nu-mi plac Iris.

| dracu14 a răspuns:

Metal will never die
normal ca as merge, doar ca as vrea sa vad pe langa trupe tinere de rock si mc tineri, anonimi(rap)

| MaskOfSanity a răspuns:

Tocmai am ratat un concert Negură la care chiar aş fi vrut să merg. Sper că se vor mai ivi ocazii.
Nu ştiu dacă rockul sau metalul românesc au vreo şansă. Cel puţin nu în România. Exemple foarte bune sunt proiecte ca cele ale lui Fulmineos sau Alin Drimuş, care sunt mult prea puţin promovate, din păcate.
http://youtu.be/jK_ajbq5CMc
http://youtu.be/JU5BkwE6peI

| Rockerul2012 explică (pentru MaskOfSanity):

Legat de Romania, de exemplu trupa ATARIA
http://www.rockromania.ro/ATARIA
http://www.ataria.ro/
Am inteles ca in STATE, cand lanseaza ceva, ajung prin topuri imediat, la noi... trebuie pile.
Se pare ca motoristii o cunosc, mai ales cei care merg la festivalul de la Sighet.

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Rockerul2012):

Am ascultat No Matter şi nu-mi place. Ascult acum Keeping My Eyes On You. Nu ştiu de ce, dar mi se pare un fel de combinaţie între Manowar şi Guns N' Roses. E ok, dar mi se par destul de banali.

| Rockerul2012 explică (pentru MaskOfSanity):

Nu te contrazic. E chestie si de preferinte. Am dat un exemplu cu o trupa aproape necunoscuta in Romania si care pe afara a avut un oarecare succes. Asta nu inseamna neaparat sa ne placa unuia sau altuia (depinde de gusturi). Cat despre asemanari de stiluri... aici vezi, de exemplu, AIRBOURNE http://www.youtube.com/watch?v=uANVBPVaf-g vs. AC/DC. Deci, faptul ca sunt romani care par a aduce cu un stil, nu e deloc de condamnat.

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Rockerul2012):

Nu am condamnat în niciun fel trupa. Am spus doar de ce nu-mi place. Că tot vorbim de trupe româneşti, asculţi Bucovina?

| Rockerul2012 explică (pentru MaskOfSanity):

Nici nu am zis ca o condamni. Bucovina nu prea imi place, prefer "She Wolf" ca si metal si imi place foarte mult punk-ul de la "Garagatze"
http://www.rockromania.ro/She-Wolf
http://www.rockromania.ro/Garagatze

| Disharmony a răspuns:

Totul depinde de trupă. Dacă se pricep la ceea ce fac şi dacă sunt originali, vor exista întotdeauna oameni care să le asculte muzica.

| Rockerul2012 explică (pentru Disharmony):

Ai dreptate - cand sunt deja, mai mult sau mai putin, CONSACRATI. Cum consideri insa ca se poate lansa o astfel de trupa?

| SymphonyOfDestruction a răspuns:

Da dar problema e ca acum oricine are posibilitatea sa cante la ceva si sa-si faca o trupa, inainte se apucau de muzica doar cei care chiar aveau talent, acum sunt si unele trupe nu prea "inspirate", nu vreau sa spun ca e rau sa canti ca si hobyy. dar desigur exista trupe extrem de bune si acum.