| adriangrowinglife12 a întrebat:

Este vreun pianist care ma poate ajuta cu niste informatii? Doresc sa ma apuc sa invat pian deoarece il ador dar nu stiu daca sa imi cumpar pianina acustica sau digitala? Care sunt diferentele dintre ele? Dar daca doresc sa cumpar una second hand fiind mai ieftina? Imi recomandato una noua sau una SH? Adica una SH poate avea defectiuni majore? Multumesc pentru timpul acordat.

Răspuns Câştigător
| dimdem a răspuns:

Daca vei cumpara una SH, poti cere sa te asiguri de functiunea ei inainte sa o platesti, sau sa asiguri un retur in caz ca vine prin curier. Doar sa clarifici totul cu vanzatorul foarte bine inainte.

O pianina acustica va fi mai buna daca iti doresti experienta autentica de pianist. Daca crezi ca o sa doresti sa experimentezi putin cu alte sunete, stiluri, chestii poti lua una digitala. Recomand totusi ca cea electronica sa fie cu greutate pe clape (weighted keys), ca sa se simta natural. Eu am invatat pe una fara, la care nu conta presiunea pe clapa ci doar sa o apesi, si acum imi este destul de dificil sa apas cum trebuie pe un pian normal atunci cand am ocazia.

1 răspuns: