| Legion7X a întrebat:

Salut

https://youtu.be/-6Xl9tBWt54

Ce părere aveți despre formația asta mie unul mi se pare cam satanică precum și mișcările acelea care numai o stare de bine nu provoacă.
Voi ce părere aveți pare cam înfricoșător să mergi undeva și să asculți asemenea sunete iar ceilanți mișcându-se de parcă a intrat dracu în ei rotind din cap oameni neserioși nu?

Răspuns Câştigător
| VictorFenrir a răspuns:

Ramai cu Nickelback si gata

19 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Asta numesti tu satanism? =)))

Ok, ok, vorbind serios acum... realizezi care e definitia satanismului?
Personal nu mi se pare "infricosator" sa asculti asa ceva, in primul rand formulezi gresit intrebarea, poate ti se pare infricosatoare melodia sau felul in care arata/se misca/canta oamenii din trupa.
Genurile mai hard de metal (heavy metal, black metal, death metal, depressive metal, poate chiar si folk, technic, etc.) sunt create ca o forma de rebeliune impotriva societatii si normelor sociale care deseori constrang oamenii sa faca doar un set limitat de actiuni sau "lucruri".
Sunt putine genuri cunoscute ca sataniste, melodia asta e doar un simplu gest de rebeliune, in nici un caz nu ajunge la gradul de "satanism".

Un exemplu concret de melodie satanista:
https://www.youtube.com/watch?v=kZRpB_g0E9E

O melodie din genul depressive/suicidal metal dar si death metal care are o morala foarte buna si anume ca drogurile sunt un lucru toxic si te aduc la nivelul unui parazit, aici ma refer strict la cocaina, heroina, nu cele cu efect medicinal. Se numeste Parasite, de la trupa Psychonaut 4, e jumatate in rusa si jumatate in engleza, trupa fiind din Georgia. Desi instrumentalul e asurzitor, pe unii ii calmeaza melodia din cauza versurilor, eu o gasesc interesanta, instrumentalul se potriveste cu tematica depresiva a melodiei, membrii trupei fiind ei insisi dependenti.

https://www.youtube.com/watch?v=iKUMzhOlJ8Q

Exista si melodii foarte bune rock, melodii cu morala si multi clasici care sunt arhi-cunoscuti si recunoscuti ca muzicieni foarte buni... pot da exemple de melodii bune la infinit din genul rock/metal, melodii calme/energice. :)

| Legion7X explică (pentru TheRealFantasy):

Știu foarte bine ce înseamnã Satanism nu trebuie sã citesc pe nici-o paginã web sau alte articole.
Satanismul se manifestã, în lumea muzicii și nu numai precum și prin gesturi ciudate, simboluri oculte, mesaj și transmiterea acelei lumi demonice realizate prin coregrafie lucru pe care unii îl considerã normal, obișnuit ca și cum toate fac parte din viața noastrã și ne reprezintã ca oamenii ca mentalitate, ca atitudini, sau mod de a trãi precum și ca seriozitate.
Îmi pot da seama de om cam ce mentalitate, sau atitudini ar avea după stilul de muzică asta îi scoate la iveală tot crede-mă " comportament" "prostie"
"Rațiune" "neîncredere" etc.
Iar la analiză psihologică nu mă înșel.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Legion7X):

Nu e chiar asa, aparentele insala de multe ori.
Pentru unii, nu zic toti neaparat, artisti de muzica metal/rock este o forma de exteriorizare a furiei de zi cu zi sau chiar furie tinuta interiorizata toata viata, pe un anume subiect.
Am vazut o multime de concerte live ale unor trupe de heavy metal, black metal si alternative in care efectiv oamenii din trupele alea se exteriorizau doar pe scena, in backstage si in micile momente de pauza erau total cu capul pe umeri, maturi, rationali.
Marylin Manson are o mentalitate foarte matura, cel putin in live-uri si in interviuri, in concerte e total dement ceea ce e super misto.
Monsters of Rock (cel din Moscova din 1991) a fost unul din cele mai mari concerte din lume (1.6 milioane de oameni).

Cei ce au ca principiu satanismul fac doar un show off, majoritatea sunt idiotenii, rareori auzi ceva satanist cu instrumental bun si / sau versuri, dar na, sa spui ca rock-ul sau metal-ul e satanism, nu zic ca tu o faci dar deseori e o confuzie.

| Ingridutz99 a răspuns (pentru Legion7X):

Ai vazut vreodata cum face chitaristu' de la AC/DC?

| Legion7X explică (pentru Ingridutz99):

Https://youtu.be/ei8hPkyJ0bU
Nu se compară cu Lordi

Apoi caută și Within temptation

| VictorFenrir a răspuns (pentru Legion7X):

Paramore canta pop rock, Lordi sunt pe heavy metal, hard rock.Sunt doua formatii care abordeaza stiluri diferite.

| Legion7X explică (pentru VictorFenrir):

Nickelback are heavy metal hard rock și îi iubesc dar tot nu se compară cu Lordi

| VictorFenrir a răspuns (pentru Legion7X):

Ramai cu Nickelback si gata

| VictorFenrir a răspuns:

Lordi nu sunt satanisti,de fapt multe trupe care se pritind a fi sataniste nici nu sunt in realitate.Fac asta doar pentru show si pentru faptul ca atrag multa lume.E tipic pentru cineva care nu asculta rock, metal sa eticheteze o trupa care iese din "normalul" tipic cu care este obisnuit, fara sa stie nimic despre trupa respectiva.Ti-as recomanda sa cauti formatii precum Gorgoroth, Dimmu Borgir, Behemoth etc as fi curios ce mai zici si de formatiile astea happy

| Legion7X explică (pentru VictorFenrir):

Iar showul cu strigoi și cimitire și măști îngrozitoare chiar te duce într-o lume satanică nu crezi? adică sunt prea de tot
Ascult și eu rock dar cu gust NickelBack, Linkin Park, Within temptation, HaleStorm, Evanescence, Skylar Grey ( folk rock) Paramore ( crushcrush, precum și altele din această formație).

| VictorFenrir a răspuns (pentru Legion7X):

Dar pana la urma de unde stii tu ca intr-o lume satanica sunt cimitire si masti ingrozitoare? Ai fost cumva intr-o astfel de lume sa stii cum e?

| Legion7X explică (pentru VictorFenrir):

Nu dar imaginea în sine inspiră horror și asta vând ei aceste formații trezirea morților, zvârcoliri pe jos, costumații din ce în ce mai înviorătoare pe care unii o consideră super tare
Vezi că am mai scris ceva la comentariu anterior cu niște formații rock care le ascult nu știu dacă ți-a apărut dar nu se compară cu Lordi sub nici-o formă.

| VictorFenrir a răspuns (pentru Legion7X):

In loc sa te bucuri ca in muzica rock exista multa diversitate tu arunci imediat eticheta "satanista".Si daca sunt satanisti ce? ei nu sunt oameni?

| Legion7X explică (pentru VictorFenrir):

Sunt oameni normal toți suntem avem câte ceva bun sau rău în noi.

| Aslam a răspuns:

Un adevarat cre*s*tin esti.
O sa-ti zic un secret, dumnezeu nu exista, prietene.
In loc sa pui intrebari fara sens pe internet, de ce nu pui mana pe o carte de limba Romana? Nu de alta, dar tu chiar scrii ca "dracu".

| Legion7X explică (pentru Aslam):

Asta e prietene riscul meseriei nu-ți convine sunt și altele întrebãri.
Asta am învãțat la românã.

Aia cu Dumnezeu zi Doamne ferește prietene să nu te scoli de dimineață fără aer sau cu dureri groaznice apoi sã vezi ce rugãciuni mai faci asta așa că între prieteni.

| LoneGunman a răspuns:

Lordi nu poate fi numita trupa satanista
uita-te aici: https://www.youtu.be.com/watch?v=NiNTrKsQ8TU
Cauta numa dupa Dimmu Borgir, Cradle of Filth,

| NLS a răspuns (pentru LoneGunman):

Nu mai da copiilor linkuri la Dimmu Borgir, ca-i ai pe "cunostiinta" dupa.
Lordi nu e trupa satanista, nici pe departe.
Desi melodia asta mie imi cam cauzeaza greturi, din mai multe motive (unul ar fi trimiterea la religie).
Eu ascult alte genuri, mai mult simfonic, gotic, melodic metal, alternativ.

| Ingridutz99 a răspuns:

Rockul nu inseamna ca esti neserios sau satanist.N.am intrat pe link, da' imi dau seama ca din cum ai descris tu asta imi dau seama ca vorbesti de hard-rock/heavy metal.

| Legion7X explică (pentru Ingridutz99):

Nu am spus Rock știu că sunt multe stiluri de rock dar acest video nu este plăcut nici la auz nici la vedere.
1 Stilul de haine și măștiile nu reprezintă nimic decât o imitare a răului, haosului îmbinat cu gesturi ciudate, și grohăieli stranii.
2 coregrafia are o tentă întunecată
spre horror probabil tot ce apare ciudat, straniu, și întunecos în lumea muzici este considerat cu gust și foarte interesant.