| masterofpuppets86 a întrebat:

M-am decis de cateva luni sa ma apuc de chitara electrica, si vreau doar electrica pentru ca vreau sa cant metal. M-am documentat destul de mult in domneniu, si am ajuns la o lista mai restransa de optiuni :) la chitara m-am gandit la Ibanez-ul asta : http://www.mcmusic.ro/......electrica, care imi place mult, si mai ales datorita faptului ca are 24 de freturi si ca are bridge fix. Am dubii in privinta dozelor, care oricum se pot schimba, dar la pretul asta merge.
La amplificator am eu dubii mari, nu ma pot decide intre 3 modele:
Marshall MG15CF : http://www.mcmusic.ro/......or-chitara
Fender Champion 20 (asta are doar un canal) : https://m.muziker.ro/fender-champion-20
Si Fender Mustang 1 V2 : https://m.muziker.ro/fender-mustang-i-v2
Ultimul imi place ca se conecteaza cu Fender FUSE pe PC si obtin orice ton vreau eu, dar ma intreb daca asta cu FUSE-ul nu e prea mult pentru in incepator...
Si, inca ceva, celelalte accesorii conteaza? Ce cablu recomandati?, etc
Daca aveti alte sugestii in ceea ce priveste chitara sau amplificatorul, sunt bine venite.
Buget : aproximativ 1500 ron

2 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

Salut, poti sa iei in considerare achizitionarea unei chitari second hand. Iti recomand forumul rgc.ro (Romanian Guitarist Comunity), acolo gasesti multe intrebari puse de incepatori, discutii pe diverse teme si diverse instrumente puse la vanzare de utilizatori care primesc calificative. Poti sa tai mult din pret, Eu am de acolo luat un Jackson Kelly js30, la mana a 3-a chiar, in stare foarte buna cu doar 750 de lei, cu pretul original de 1300.

Lasand asta la o parte, ai multe optiuni de chitari entry level in jur de 1000 de lei, presupun ca te-ai uitat pe diverse siteuri. Ceea ce trebuie sa stii e ca mai toate nu sunt cine stie ce, fiind ieftine. Cat despre doze, e inutil si ineficient financiar sa ii pui doze noi (400 de lei pe un set de doze plus montare pe o chitara made in china de 1000 de lei e ca si cum ai pune un motor de curse pe dacia lui bunicu) Calitatea dozelor are oricum un impact foarte mic atunci cand canti metal printr-un amplificator din ala ieftin si mic.

Este ok sa te orientezi pe look, pe o chitara care sa arate bine, din moment ce din punct de vedere al calitatii mai toate sunt la fel de meh
Fereste-te de cele cu bridge floyd rose, sunt un noobtrap, oribile alea ieftine si acordatul este un iad, e bine ca te orientezi pe bridge fix (string thru, ce o fi, da sa fie fix)
In loc sa te concentrezi pe calitatea sunetului i pe brand, firma, mai bine concentreaza-te pe comoditatea ei, sa nu te zgarii in freturile prost finisate, sa nu aiba prea mult fretbuzz, sa nu fie corzile ridicol de inalte fata de fretboard.

Cat despre amplificator, incearca sa nu fie chiar cel mai ieftin si de 15-25 de v-ati, intrucat astea suna ca un rahat. Ia unul pe la 30-40 de v-ati, tot mici, dar nici chiar asa, si chiar daca nu le folosesti in apartament la volum maxim, diametrul mai mare al difuzorului ii va conferi un sunet mult mai consistent.
Fereste-te de Marshall, acolo platesti mai mult brandul, nu te lasa pacalit de nume faimoase. (450 pentru un amp de 15 v-ati e ridicol) Fender mustang este ok pentru incepatori, eu am un behringer de 60 de v-ati (cam mult 60 de v-ati pentru cantat in camera, de preferat vrei mai putin)

Cad despre cablu, nu conteaza asa mult, dar nu il lua pe cel mai ieftin. Strap-ul de preferat sa fie de piele (e cam scumpicel, dar asa e in viata), Corzile pentru acordaj standard si in cepator ar trebui sa fie de 0.10, mai groase daca vrei sa fii djent si sa acordezi mai jos.

Cant te duci sa cumperi o chitara, e bine sa iei pe cineva care stie cat de cat sa cante ca sa o testeze, chitarile astea ieftine variaza de la una la alta in calitate.

Ferestete de epiphone special laughing)) si nu stramba nasul la chitarile care nu sunt de la o firma cunoscuta. Bugetul tau e ok pentru un incepator, incearca sa nu iei chiar cea mai ieftina chitara (gen 600 de lei), 1000 de lei e ok; calitatea sare de aici pe la 1800- 2000 de lei

| Uxellodunon a răspuns:

Am uitat sa mentionez, nu iti lua amplificator line 6 laughing) naspa RAU