| Gaciu_Veniamin_Andrei_1997 a întrebat:

Stie cineva ce este mai exact un amplificator de chitara pe tub, sau daca amplificatorul fender rumble 60 de bass este pe tub? Multumesc happy

1 răspuns:
| Thunderstruck a răspuns:

"amplificator pe tub" este o expresie care semnifica, sau mai bine zis, ne arata faptul ca in etajul de preamplificare si amplificare al amplificatorului de chitara, se foloseste cel putin un tub vidat/lampa. Daca se folosesc tranzistori, atunci este un amp pe tranzistori, iar daca se folosesc intr-un etaj tranzistori, iar in celalalt tuburi (mai rar), se numeste hibrid. Tuburile sunt folosite in foarte multe domenii, de fapt au fost folosite, acum cel mai mult sunt folosite in muzica, pentru ca se spune ca redau cel mai bine sunetul. Acel amplificator nu este "pe tub".