| IM_5889 a întrebat:

M'am hotarat sa-mi cumpar o chitara acustica, dar nu ma prea pricep la ele.Adica nu stiu ce chitara sa imi aleg, as dori sa fie una buna, care sa se auda bine[ vreau sa imi cumpar de pe net].

Cei care aveti chitara, sau care va pricepeti, va rog recomandati-mi si mie niste site-uri sau ceva chitare bune.

3 răspunsuri:
| ElChino a răspuns:

Sa iti dau niste sfaturi 1 Nu iti recomand sa o cumperi de pe net pentru ca pot veni lovite stricate... cu griful stramb...2 Sa te gandesti la stilul muzical pe care vrei sa il abordezi : daca vrei sa canti flamenco, muzica spaniola, clasica iti cumperi chitara clasica daca vrei sa canti folk rock iti cumperi acustica 3 Eu ti-as recomanda chitara clasica pentru ca inveti mai usor acordurile. nu o sa te doara degetele ca la chitara acustica. Eu am o chitara clasica Aria Ak15 si sunt foarte multumit

| Micheline a răspuns:

Nu iti recomand sa comanzi o chitara de pe Internet.Cel mai bine este sa te duci tu personal la un magazin specializat si sa-ti alegi una.Asa ai ocazia sa o testezi acolo sa vezi daca iti place sau nu.
Dupa parerea mea, chitarile care au corzile de metal se aud mai bine decat cele de nylon.happyIndicat ar fi sa intrebi instructorul cu care vei lua lectii si el iti va spune mai exact ce tip de corzi sa folosesti.

| AdaAndreeaAda a răspuns:

Am de vanzare o chitara 3/4 hora reghin clasica stare f bune corzi metalice + plastic ( de rezerva)...la pretul de 230 negociabil. daca doresti informatii lasa-mi un mesaj.