| Daniel97 a întrebat:

Am gasit o chitara clasica la tara si ma batea de ceva vreme gandul sa invat sa cant la chitara. Ce accesorii imi trebuie pentru ea, in afara de corzi, husa, si pene.Este mai bine sa folosesc corzi din nailon la inceput sau merg si cele de metal. A si stie cineva un site serios cu lectii de chitara clasica pentru incepatori?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Daniel97 explică:

Nu vreau neaparat sa profesez, vreau sa pot sa cant dupa note diferite cantece.Am dat peste cartea aceasta ce parere aveti http://www.esound.ro/......-6982.html

| sndjulian a răspuns:

Salut! Chitara clasica se studiaya destul de greu de pe internet. Ce vrei tu sa faci cred e sa inveti cateva acorduri ca sa poti fredona cu chitara melodiile preferate. Pentru asta recomand youtube.com petru lectii pentru ca gasesti ce vrei si in materie de accesorii ai asa: corzi, pene, 1 capodastru, timp liber. Pentru usurinta foloseste corzile de plastic, pentru ca altfel vei avea buricele degetelor ca in zona calcaielor. Daca vrei sa faci chitara clasica(sa canti dupa note si sa profesezi) ai nevoie de un profesor.