| Cosmincozo a întrebat:

As dori sa incep sa invat la chitara. Am achizitionat o chitara clasica firma Horea reghin modelul spaniol 2(3 corzi metal 3 nailon). intrebarea mea ar fi daca as putea sa inlocuiesc toate corzile deoarece sunt cam vechi si sa pun de metal(inclusiv pe cele de nailon sa le inlocuiesc).Si binenteles daca aveti ceva site de pe care se invata mai bine la chitara sau sfaturi utile.

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Nu,nu poţi pune metal în locul corzilor de nylon pentru că i se va îndoi gâtul.
Gâtul de clasică este făcut pentru corzile moi,de nylon,dacă tu îi pui metal,presiunea va fi prea mare, şi se îndoaie. Iar dacă nu are tijă cu care să-l îndrepţi, nu prea mai ai ce face cu ea.
Am făcut şi eu prostia asta acum ceva vreme, şi nu, nu e mai bine cu corzi de metal. Ia-ţi o acustică.

3 răspunsuri:
| megamix112 a răspuns:

Nu merg corzile de metal pe o chitara clasica deoarece se va indoi gatul.Eu prefer sunetul puternic al unei chitari acustice, iar chitara acustica poate oferi si ea niste sunete line.

Răspuns utilizator avertizat
| LarysaLarisa a răspuns:

1. Da poti inlocui corzile pentru ca si eu am o chitara si i-am schimbat corzile pentru ca lipseau si erau si vechi. 2. Poti invata de pe youtube, doar scrii si iti da ce nota sau ce vroiai! Funtita? :* big grin