| nifron a întrebat:

Am si eu 2 boxe genius de 3w pe usb si o baterie xiaomi de 16 mii miniamperi si vreau sa stiu cum fac ca sa pot asculta muzica cu boxele conectate la aceasta baterie? Am incercat le-am conectat canta 10 secunde si se inchide numai primeste curent de ce oare? Sa fie mica bateria? Imi incarca un s6edge plus intro ora si 10 15 minute la fel ca la priza cred ca are suficienta putere pentru 2 boxe asa mici.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conteaza tensiunea.
Daca boxele sunt facute sa mearga la mufa USB (adica sa se alimenteze prin USB), ai nevoie de 4-5v. Nici mai mult, nici mai putin. Daca ai mai putin, se opresc boxele din cauza curentului prea slab. Daca ai prea mult, se opresc pentru ca au protectie la supratensiune.