| Cristi17771 a întrebat:

Salut TPU. Am un amplificator cu 5 iesiri 2x120w și 3x50w eu an pus subwoofer pe ieșirea de 120 și pe cele de 50 am pus înalte, cum as putea elimina vocea din bass la woofer și bassul din voce la înalte? Știu ca exista un fel de placa care scoate vocea din bass și un circuit care scotea bass ul din voce un tranzistor sau ceva, dacă știți sa îmi ziceți cum se numesc acele "piese" sau dacă exista alta modalitate ( am reglare de bass și voce din Amp, dar nu pentru fiecare n parte când dau se duce bassul și din subwoofer și din înalte... )

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Există câteva modalități prin care poți încerca să faci acest lucru, dar rezultatele pot varia în funcție de calitatea sistemului tău de audio și a surselor de audio pe care le folosești.

Una dintre modalitățile prin care poți încerca să separi sunetul de bass de sunetul de voci este folosind un equalizator cu controale de frecvență. Acest tip de echipament îți permite să ajustezi nivelurile de frecvență ale sunetului pe care îl asculti, astfel încât să poți reduce nivelul de bass în zona de voci și să îl crești în zona de bass.

Un alt mod de a face acest lucru este folosind un procesor de semnal audio care poate separa sunetul de bass de sunetul de voci. Aceste echipamente sunt mai avansate decât un equalizator obișnuit și pot fi mai greu de folosit, dar pot oferi rezultate mai precise în ceea ce privește separarea sunetelor.

Este posibil să existe și alte modalități prin care poți încerca să separi sunetul de bass de sunetul de voci, dar cele menționate mai sus sunt cele mai frecvent utilizate