| tigru123456 a întrebat:

casetofonul asta e compatibil cu Opel Astra G? https://www.emag.ro/......DBKJS0BBM/

Răspuns Câştigător
| Ykuzo a răspuns:

Salut, casetofonul pare compatibil, cu excepția comenzilor pe volan (dacă are): melodie următoare/anterioară, volum +/-, etc. Acestea nu or să mai funcționeze, deoarece una dintre mufe o să rămână neconectată. Ca să fi 100% sigur, scoate casetofonul vechi din suport și deconectează mufele. Verifică ca cele două mufe mai înguste să fie ca cele din poza de pe EMAG. Cum am spus și mai sus, mufa mai lată o să rămână neconectată.
La Opel, există uneori "problema" ca la casetofoanele aftermarket să nu rețină setările când îl repornești. În acest caz, se inversează două fire și se rezolvă.
Dacă mufa nu intră din prima, nu o forța, ai grijă să fie poziționată corect. Chiar dacă au aceleași dimensiuni (cele 2), acestea nu sunt identice. Clema este poziționată diferit, deci nu or să intre unde nu le este "locul".