| anonim_4396 a întrebat:

de mai mult timp improvizez piese pentru pian (insa am minime cunostinte despre pian, stiu doar gama) its just inspiration O.O cer doar pareri fie negative sau pozitive...http://viorel556.wix.com/pianobsesion#! songs...

am postat pe acest site niste cintece. La moment nimeni nu stie ca ma ocup cu asa ceva, va rog sa intrati si sa-mi analizati lucrul (mereu daca doriti). Cum credeti ar trebui sa continuu sau e doar pierdere de timp? (cintecele nu sunt profesionale sau piano hituri asa ca nu va asteptati s auziti ceva de genul lui shopin, sau yruma) piesele le gasiti la pagian songs clickind pe speakerul ala. scuzati categoria funda* pentru cel mai convingator raspuns. Ms de atentie.

16 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Cam simpluţe melodiile, doar te-ai jucat într-o gamă.
Iar a 3-a seamănă cu Bohemian rhapsody de la Queen la început.

| Annim a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pai nu stiu nu ma pricep foarte bine am accentuat mai sus, tiam vazut playlistul pe TPU. cred ca e normal sa nu-ti placa odata ce asculti muzica rock,, nu m-am inspirat de la Queen cum n-ar fi multumesc de raspuns.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Annim):

Ce legătură are playlist-ul meu cu muzica de pian? :))
Îmi place şi muzica clasică, la fel de mult cum îmi place şi rock-ul sau metal-ul.

Asta de exemplu, este printre preferatele mele:
http://www.youtube.com/watch?v=YbOGq85jS5M

sau asta:
http://www.youtube.com/watch?v=kyFyAqLtHq8

| Annim a răspuns (pentru Wøodenpints):

Playlistul tau este muzica care o asculti. si din cite stiu eu fannii rockului nu viziteaza concerte de opera laughing. sper ca ai ceva cunostinte in muzica daca imi faci obiectii despre gama insa daca nu ai, esti doar un anonim ce-si expune pareri filozofice despre muzica ( fara ofense happy ). daca iti place muzica classica de ce nu ai cel putin un cintec acolo? pai uite ca eu presupun raspunsul pentru ca asculti mai mult rock-ul.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Annim):

Nu mi-ar ajunge playlist-ul de pe TPU ca să pun acolo toate melodiile de la toate genurile care-mi plac.
Eu încă nu înţeleg chestia cu muzica rock-muzica clasică. Dacă spuneam că ascult rock şi manele,da,atunci aveai toate motivbele să fii mirat.
Însă cunosc o mulţime de persoane care ascultă rock şi muzică clasică,sau alte genuri,de cele mai multe ori blues,jazz,country.
Sunt unele melodii rock ce seamănă mult cu muzica clasică, sau coveruri făcute de trupele rock după melodii clasice.

La profilul TPU, tu nu ai nicio melodie postată, deci eu ce ar trebui să înţeleg, că nu asculţi muzică?

| Annim a răspuns (pentru Wøodenpints):

eu ascult muzica desigur, dar ar trebui sa intelegi ca nu doresc sa stie lumea ce muzica ascult eu. muzica care am compus-o eu nu e opera, nici nu stiu ce e, si crede-ma e mai greu sa inventezi decit sa vezi ceea ce este inventat. deci am dat de inteles in intrebare : asta probabil nu-i muzica care o ve-ti adauga in playlistul vostru lung. dar am o intrebare catre tine : cunosti ceva in muzica? ar trebui sa iau invataturi de la tine referitor muzica care o compun sau ar trebui sa te ignorez?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Annim):

Nu ştiu dacă cunosc sau nu teorie în materie de muzică, ştiu doar că ascult muzică bună.
Cânt la chitară de aproximativ 3 ani, şi la fel ca tine, mai bag improvizaţii fără sens când mă plictisesc, însă încerc să studiez şi puţină teorie muzicală în paralel cu practica, nu strică niciodată.

| Annim a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pai uite ca eu iti spun despre mine : eu pian nu am acasa, si nici clapa (si nici nu pot cinta la el). nu cunosc decit gama do re mi... care am invata-to tot de pe pe internet, aceasta muzica am "inventato" cu o programa de pe calculator. Daca ai posta aceste improvizatii ale tale pe internet si ai da o intrebare de acest gen si cineva care idee n-are despre ghitara ti-ar raspunde : "mai ai de lucrat la ritm, cumpara-ti un metronom" ti-ar fi placut? stiu eu am cerut pareri de tot felul dar o parere negativa ar suna asa : "nu-mi place, iti pierzi timpul sunt fara sens melodiile chiar foarte plictisitoare ". Dar tu imi spui despre gama cind nici nu cunosti pianul? uite ca eu n-am posibilitate sa fiu Shopin, sunt doar un Amator nebun fie ca-ti place fie ca nu.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Annim):

Omule,stai,că tu nu ai înţeles mesajul meu.
Nu am nimic cu tine. Am cântat şi eu puyţin la clape,dar chitara mă atrage mai mult.
O părere negativă nu sună aşa cum ai zis tu. O părere negativă este atunci când ţi se spune exat ce ai greşit,şi unde mai ai de lucrat. Cu argumente!
Nu-ţi pierzi timpul. Ţi-l pierdea dacă stătea pe facebook să joci farmville şi să strângi like-uri. Dar te apreciez că încerci să faci ceva,că încerci să cânţi la un instrument.
Nici eu nu sunt Chuck Schuldiner Sau Jimi Hendrix. Mai mult cânt la chitară doar pentru mine,nu m-a auzit aproape nimeni până acum,decqt prietenii,care fiind paraleli cu chitara mi-au spus că mă pricep. Însă eu ştiu cam la ce nivel sunt.
Nu trebuie să ai pian acasă. Cunosc mulţi care deşi cântă la pian,nu au unul acasă.
Iar faza cu gamele,ţi-am spus că puţină teorie muzicală nu strică. Nici mie nu-mi place teoria muzicală,dar te ajută fără să-ţi dai măcar seama.
Ce ai cântat tu acolo,este şi puţină teorie muzicală,adică te-ai "jucat" într-o gamă,şi fără să-ţi dai seama ai făcut câteva intr-uri. Pentru că aşa sună multe intr-uri,începi să te joci într-o gamă, după care continui.
Downloadează-ţi Guitar pro, că are acolo şi notele pentru pian, la fiecare melodie. Nu e greu să înveţi să citeşti notele, sunt o mulţime de tutoriale pe net care te învaţă asta.
Perseverenţa e baza. Spor la treabă!

| Annim a răspuns (pentru Wøodenpints):

uite asculta asta http://www.youtube.com/watch?v=fb5BzrDMprM. aceasta simpla melodie de pian a creat o piesa frumoasa care multi si azi o asculta chiar daca e din 2010, si nu suna in discoteci. Pe ascultator din cite stiu nu-l intereseaza modul in care ai facut-o cit timp ti-a luat sau daca te joci in aceeasi gama (mereu daca ascultatorul nu esti tu) conteaza doar rezultatul. acest joc se numeste muzica. in cite game ar trebui sa-ti cant pentru ca sa-ti placa? Idee n-am ce-s intriurile tale dar sper ca ai muzica mai buna decit a mea odata ce ai cunostinte despre teorie muzicala. o_O n-am de gind sa invat teorie muzicala odata ce nu pot pune aceasta teorie in practica.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Annim):

Ook,deci chiar ai înţeles greşit mesajul meu.
N-amzis că trebuie neaparat să studiezi teoria muzicală, doar că cu teorie este mai bine, şi te ajută fără ca tu să-ţi dai seama de asta.
MElodia ce ai postat-o tu nu are legătură cu conversaţia.
Şi ce treabă are că-i din 2010? E veche? Păi eu ascult melodii din anii '60, ăstea cum mai sunt?
Chestia cu gamele a fost doar un sfat, şi crede-mă că toţi cei cae au compus ceva frumos la pian au avut un bagaj consistent de teorie muzicală.

| Annim a răspuns (pentru Wøodenpints):

MHm nu are pai analizeaza mai bine atunci,,, ok imagineaza-ti ca nu ai nici o cunostinta despre teorie muzicala, fara cunostinte cum ai critica aceste piese? sunt de acord probabil e folositoare nu socot acest lucru o obligatie, ti-am spus motivul pentru care nu pot s-o invat : nu am pian.
Si care a fost sfatul tau cu gamele? sa nu cant doar intr-o singura gama? am scapat ceva?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Annim):

Ook,fă cum ştii mai bine.
Consideră că această conversaţie este inexistentă.

| Annim a răspuns (pentru Wøodenpints):

happy pai odata ce nu mi-ai raspuns la intrebarile de mai sus, ramine inexistenta si fara folos | cu siguranta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si care este legatura cu Dragoste si sex?

| Annim a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ti-am spus ca am gresit categoria intentionat (pentru ca e mai vizitata). daca nu ai interes sa-mi raspunzi la intrebarea mea, nu-mi raspunde, no problem )).