| Celcestietot a întrebat:

Am inteles ca, cantatul iti poate imbunatati calitatea corzilor vocale si te poate face sa ai o voce mai puternica/sa vorbesti mai tare ( asta cand nu canti ). Este adevarat, voi ce parere aveti? As dori sa imi raspunda la intrebare cineva care a practicat canto sau chiar si karaoke ( pe o perioada mai indelungata ) sau daca cunoasteti voi pe cineva care a avut o schimbare in voce dupa practicarea cantatului, puteti spune. Detaliati voi.

2 răspunsuri:
| Sindbad a răspuns:

Nu sunt avizat, nu am practicat canto. Dar am observat o multime de beneficii: o mai buna ritmicitate, voce mai clara, plus o mai mare dezinvoltura si naturalete in exprimare.

| PuyaTimonel a răspuns:

Daca canti mult jos de exemplu piese care au tonalitate mai joasa, corzile vocale se vor adapta la felul de a canta in catva timp. Depinde si de repetitie. Si timbrul vocal pe care il ai. Important mai e sa canti tttare. Daca canti incet e posibil sa falsezi si asta nu te ajuta la nimic.