| Slash1 a întrebat:

Doresc sa-mi explicati si mie un lucru legat de muzica, daca se poate, deoarece nu-mi iese foarte bine cateodata. Cum poti sa canti pe negativ? Ma refer, cum iti dai seama cand sa iei o pauza si sa ti ritmul bine? Va rgo tare mult, as dori un raspuns cat se poate de serios, deoarece cand cant pe un negativ, nu-l respect in totalitate si ori raman in urma, ori o iau inainte. Ofer funda pentru un raspuns cat mai bun, multumesc!

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

Daca vrei să înregistrezi o piesă, adică să cânţi pe un negativ şi să se potrivească perfect îţi trebuie un program de editare destul de bun, nu mă pricep la aşa ceva dar nu e nici chiar aşa de greu, poţi să ei pauză la fiecare strofă şi după să le combini şi nu contează dacă rămâi in urmă, potriveşti cu ajutorul programului vocea ta pe negativ şi ai să vezi cum sună şi încet încet o faci să sune aşa cum vrei tu. Dacă ar fi aşa uşor nu cred ca s-ar mai inventa un studio. Dacă te referi la un karaoke adică fără să inregistrezi atunci trebuie să te inveţi cu melodia sau dacă cânţi live versuri de'ale tale încerci mai întâi să îţi formezi piesa, să o înregistrezi după ce o inveţi nu o să mai ai probleme. Nu sunt priceput la aşa ceva dar cunosc oamenii care fac hip hop şi rap.