| Kreisegger a întrebat:

Am o problema m-am apucat de saxofon de vreo 2 ani si sunt foarte talentat si profesorii mi-au spus si mie imi placea DAR de catva timp nu ma mai pasioneaza cum sa fac sa imi placa din nou adica toti s-au bucurat cand am inceput sa cant.

P:S:Eu cantam muzica populara dar acum nu m-ai cant sper sa nu imi fipierdut pasiunea

Nici la profesorii nu vreau sa ma mai duc daca puteti sa ma ajutati Dau si Funda! Ultimile cuvinte puteti sa imi trimiti partituri sau ceva linkuri cu melodii populare VREAU SA MA APUC IAR SA CANT!

1 răspuns:
| ash87 a răspuns:

Incearca si altceva decat populara, poate s-a schimbat inspiratia.

Eu am cantat mult cu programul asta:
http://chordpractice.com/
Alegi toate acordurile, le dai "shuffle", adica sageata franta, selectezi un tempo rezonabil, 60-80-100bpm, si improvizezi peste acorduri.

Incearca sa nu te uiti la ecran, adica sa nu stii ce acord este sau ce urmeaza, si exploreaza-te! Incearca sa descoperi sonoritatile care-ti plac si care nu-ti plac, apoi incet incet sa te desprinzi de ideea placutului si sa le cunosti pe toate ca fiind diferite. Nu incerca neaparat sa fii in tonalitate, doar fii liber, vezi unde te duce inspiratia si instinctul.

Ce poate fi mai placut? Poate iti revine pasiunea;)

P.s. Momentan site-ul nu merge; daca ramane la pamant incearca sa canti liber, fara sa te gandesti la stil sau la note. Fii cat mai "tu"!