| Dariuus2003 a întrebat:

Salutari. Am o problema. Cant de ceva timp la saxofon si am observat ca de obicei solistul ii spune cantaretului sa cante piesa in la minor. El ce trebuie sa cante sau cum sa cante piesa?

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Orice piesa o poti canta in orice gama. Piesa aceea in la minor se putea canta si in mi minor de exemplu. Diferenta este ca toate notele vor fi mai jos.
Nu iti dai seama in ce gama sa canti o piesa, ci tu alegi in ce gama sa canti acea piesa. Gamele majore sunt pentru piesele mai vesele, gamele minore sunt pentru piesele mai triste.

Cum zicea si cel de mai sus, trebuie sa ai cunostinte in muzica pentru a canta.
Acel om i-a spus cantaretului gama pentru a fi in aceeasi gama. Daca unul canta in la minor si celalalt in sol major suna extrem de urat.

| ColorPage a răspuns:

"El ce trebuie sa cante sau cum sa cante piesa?"
Tu cum canti la un instrument, fara sa ai cunostinte muzicale?

| Dariuus2003 explică (pentru ColorPage):

Nu ai inteles. E vina mea am formulat gresit... Intrebarea este cand trebuie sa canti o piesa in la minor trebuie sa tii cont de armura sau de unde stiu ca piesa o cant in la minor si nu is sol major un exemplu