| NobodyCanSeeMe a întrebat:

Se pricepe cineva la muzica?
La un pian cea mai joasa nota e F4 si cea mai inalta e E2.
Stiu ca sunt baritone.
Dar vreau niste sfaturi.
Nu am timbru vocal, suna urat dar nimeresc notele.
Cum fac sa am timbru vocal?
As putea canta rock si pop sau doar muzica naspa de babaciuni?
Vreau cat mai multe detalii.
Ating 2.23 octave cam in jur de atat.
Dar nu am timbru fain.

Răspuns Câştigător
| BuzzzzzR203 a răspuns:

Ei bine, daca n-ai voce n-ai nici timbru. Daca ai voce, timbrul poate fi lucrat prin vocalize. Atata timp cat atingi notele corect, inseamna ca ai voce. Ai putea canta rock, cat si pop atata timp cand esti bariton. Apropo, intinderea vocala se masoara asa : de la cea mai joasa nota pe care o poti lua fara sa te fortezi prea rau pana la cea mai inalta pe care o poti lua, la fel, fara sa te fortezi.
(Vocalizele le gasesti pe net, exista si vocalize pentru cei care vor sa cante rock)

| NobodyCanSeeMe explică (pentru BuzzzzzR203):

Aparent sunt bass fara 3 note alea cele mai joase... Pot sa lucrez sa pot fii baritone sau raman bass?

| BuzzzzzR203 a răspuns (pentru NobodyCanSeeMe):

Da poti lucra, dar te anunt ca o sa ai parte de multe răgușeli pentru ca va trebui sa te fortezi un pic pana ajungi la rezultatul final