| sebyuser98 a întrebat:

Sunt curios ce raspunsuri veti da la : De ce e maneaua mai ascultata decat muzica usoara; veche (animal x; smiley; 3 sud-est; andreea balan etc. )

8 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Andreea Bălan și ce ai mai enumerat tu pe acolo sunt tot gunoaie, întocmai ca manelele.

| RockNbeer a răspuns:

Cu ce-i mai buna muzica "veche" decat manelele?

| KodrutZ a răspuns (pentru RockNbeer):

E mai putin penibila. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comparativ cu manelele, numele alea pe care le-ai insirat nu-s cu nimic mai valoroase.
Fata de labele alea, manelele mai transmit si o stare de spirit pozitiva pentru omul comun.
Ori ii place sa auda cuvinte ca : valoare, sucarime, viata de barosan, sau altele din aceeasi sfera de chestii care ridica moralul prostului in viata.

| TooNight a răspuns:

Fiecare cu gusturile lui, mie in general imi place muzica pop, rapp si rock BUN, nu-mi place muzica house, manelele, etc.
Totul sta in temperamentul unui om. Daca esti o fira mai vulcanica, mai impulsiva, cel mai probabil asculti rock. happy Daca esti o fire mai linistita, asculti pop, sau musica clasica, opera, opereta, etc. happy Manelele, dupa parerea mea, sunt o gramada de sunete scoase dupa ureche, multi dintre manelisti ( solisti sau instrumestisti ) nu au nicio pregatire in muzica. Ei canta dupa cum le suna lor bine. Desigur, daca intrebi pe cineva care se pricepe, iti spune acelasi lucru ( o gramada de sunete scoase dupa ureche ). Insa, manelele sunt preferate la petreceri / nunti deoarece schimba atmosfera. Nu trebuie sa confundam muzica lautareasca cu manelele. Muzica lautareasca are origini romanesti, iar manelele stim cu totii ca are origini tiganesti. Eu la o petrecere / nunta etc. refer muzica lautareasca in loc de manele, desi nu obisnuiesc sa merg la petreceri.
Good Luck! big grin.

| ElenaRomann a răspuns:

Eu zic ca sunt mult mai multi care asculta muzica comerciala decat manele

| Hukez a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere te gandesti.
1. Persoanele care asculta manele la petreceri pentru ca se simt bine si pentru ca pot fi combinate cu alcoolul.
2. Persoanele care asculta acest gen de muzica deoarece se simt reprezentati prin versurile melodiilor.

| yulyaney a răspuns:

Deoarece:
În primul rând "maneaua" îţi da o stare de spirit pozitivă şi te face să te simţi important şi valoros
În al doilea rând maneaua este foarte asemănătoare cu muzică folclorică românească care este ascultată în special de persoanele trecute de 35 de ani