| Eby_Sebi_1990 a întrebat:

Sunt incepator la chitara electrica si as vrea sa stiu anumite lucruri:
Acordorul trebuie sa fie ca si chitara?(aceeasi firma)
Conteaza chitara?

Răspuns Câştigător
| TheMchαnix a răspuns:

Nu! N-are nicio legătură acordarea corzilor cu firma chitării, acordajul standard e pentru orice chitară, fie că e ea electrică, acustică sau clasică, EADGBe (Mi gros, LA, Re, Sol, Si, Mi subțire). Nu contează ce chitară și ce acordor îți cumperi. Îți dau totuși un sfat, nu-ți cumpăra acordor. Sunt enșpe mii de programe online și ofline cu care îți poți acorda chitara, îți trebuie doar un microfon conectat la PC, plus aplicații pe iOS și Android (eu folosesc aplicația asta: http://goo.gl/J1cN0Q, mi se pare cea mai precisă dintre toate, ți-o recomand dacă ai smartphone).