| WayhaughtK a întrebat:

Trebuie sa ai ureche muzicala ca sa poti canta la un instrument(vioara)?
Sau se dezvolta pe parcurs?
Va rog sa raspunda doar persoanele cu cunostinte in domeniu!
Sunt descurajata de familie, deoarece nu am un talent aparte in muzica...
Si acum ma simt... foarte descurajata si imi vine sa nu ma mai apuc

2 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu cânt la pian, deși, după cum spune profesorul meu, am ureche muzicală.
Dar mi-a povestit că a avut elevi/studenți (nu mai rețin) care nu aveau ureche muzicală și li s-ar fi dezvoltat pe parcurs, așa că, succes! Nu e așa ușor să cânți la vioară, dar trebuie să ai încredere în tine ca să reușești!

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

La vioara e mai greu fara ureche muzicala. Trebuie sa plimbi mana pe coarde uitandu'te la ele, sa stii pe care s-o apesi. la chitara e mai simplu pentru ca ai barele alea dupa care te poti ghida.
Daca iti place, incearca. Ma gandesc si la ai tai, ca poate cheltuie mai mult cu "moftul" tau pe ore de vioara.