| Butterfly_8957 a întrebat:

Hello... daca nu prea ai ureche muzicala nu poti canta la un instrument, la chitara. eu stiu acordurile, si sa cant numai dupa partitura. oare pot sa cant si-o dupa ureche?

4 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Părerea mea e că dacă nu ai ureche muzicală mai bine te laşi de instrument. Poţi să cânţi mot-a-mot după o partitură, dar degeaba dacă o cânţi mecanic şi robotic.

| alecsandor a răspuns:

Urechea muzicala se dezvolta in timp - exista oameni care se nasc cu auz absolut sau foarte bine "ajustat", insa majoritatea isi antreneaza in timp aceste abilitati. Partea frumoasa la muzica este ca o vei face cu atat mai bine cu cat o faci mai des.

Incearca sa asculti acordurile cu ochii inchisi, sa te obisnuiesti cu felul in care suna un Sol Major sau un Re minor, canta cu vocea notele dintr-un arpegiu, incearca sa "scoti" singur(a) acordurile dintr-o piesa care iti place si compara-le la final cu partitura / tabulatura originala.

Stii, pe vremea cand nu exista Internet - si in Romania nici nu se gaseau prea multe carti cu partituri, muzicienii isi formau abilitatea de-a invata dupa ureche mai mult din necesitate si foarte repede, ca altfel nu se putea.

Sunt foarte multe exercitii pe care le poti face pentru a-ti "deschide" urechea, deocamdata iti recomand sa citesti aceste doua articole:

http://www.lectii-de-chitara.ro/2010/02/auz-absolut/

http://www.lectii-de-chitara.ro/2010/02/auz-absolut-ear-training/

Mult succes!

| Lorelei_8623 a răspuns:

Poti sa canti si "dupa ureche". Familiarizeaza-te cu instrumentul. Canta cat mai mult si o sa vezi ca o sa ti se dezvolte auzul muzical.

| McLouie a răspuns:

Da...la un momendat o sa te obisnuiesti si o sa faci un cantec dupa ureche... sti daca exersezi poate o sa ai si ureche muzicala