| BuburuzaRed a întrebat:

Va rog mult de tot spuneti-mi diferenta dintre acordurile A, E, C etc si La minor sau La major etc. P.S.: sa raspunda cei care le au cu CHITARA! Merci mult de tot!

Răspuns Câştigător
| alice014 a răspuns:

Păi.
A este La Major (M)
B este Si M
C este Do M
D este Re M
E este Mi M
F este Fa M
G este Sol M
Am este La minor
Bm este Si minor
Cm este Do m
Dm este Re m
Em este Mi m
Fm este Fa m
Gm este Sol m
Prima este notaţia internaţională, iar cealaltă cea ˝românească˝, dacă se poate spune aşa. Cât despre acordurile în sine, se găsesc mai multe variante. Sunt unele în unul dintre manualele de muzică de clasa a opta (sau a şaptea, nu mai ţin minte). happy

| BuburuzaRed explică (pentru alice014):

Merci mult mult de tot!:*

1 răspuns: