| iuliusnedelcu a întrebat:

Vreau o argumentare la aceasta intrebare:
Care este diferenta dintre o vioara si o viola?

Răspuns Câştigător
| ithunder a răspuns:

Viola este un instrument muzical cu coarde, la care execuția se face, în mod obișnuit, cu arcușul.
Vioara este un instrument muzical cu coarde și arcuș. Coardele sunt acordate în cvinte perfecte și sunt întinse peste una din fețele unei cutii de rezonanță, vibrând atunci când arcușul este tras peste ele sau când sunt ciupite.

2 răspunsuri:
| xToToShelx a răspuns:

Vioara este mica si se sprijina de umar iar sunetele redate de ea sunt mai inalte, pe cand viola este mai mare, se sprijina in podea iar sunetele ei sunt mult mai joase decat ale vioarei. La forma sunt asemanatoare, dimensiunea difera mult.

| CatalinaProfaDeViola a răspuns:

Diferența pe care o observi imediat este că Vioara e mai mica, corpul ei are intre 35 și 36 de cm. O viola incepe de la 38 de cm, până la 42 cm. Ca si sunet, viola, având o coardă mai gravă, Do, va avea timbru mai grav decat vioara, care datorita corzii Mi, canta in acut.