Întrebare recomandată | MasinutaCuBomboane a întrebat:

As vrea sa ma apuc de un instrument, si nu stiu ce sa aleg dintre violoncel, viola si vioara. Cat de greu imi va fi avand in vedere ca am deja 14 ani? Ce sa aleg (vreau raspunsuri in legatura cu pret, dificultate)?
P.S. Nu vreau sa cant la chitara, pian etc, am nevoie de raspunsuri pentru instrumentele enumerate mai sus.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot pe ce ai enumerat tu mai sus? Violoncel, vioara si viola? Nu iti pot spune pe acele instrumente deoarece nu le cunosc foarte bine.
Sincer trebuie sa inveti foarte bine dupa portative si scheme ce iti da profesoru/profesoara ori unde studiezi tu ori in particular, trebuie sa fii atent, sa iti placa, sa ai si ceva ureche muzicala ca daca iti va zice unu sa ii canti si tu nu ai habar de melodie, esti precum "dorel", sa iti placa tie aia este ideea, sa fii atent la note/portative, cum merge pe acolo sunetul insine.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata/baiat? Greu este la inceput in primii 2 ani, depinde si de capacitatea de concentratie/cat de mult repeti singur/a acasa, sunt mai multe criterii, pretul este discutabil, iar dificultatea tot idem. Daca esti fata se intelege de ce nu prea vrei sa canti la pian-clape, mai tarziu clapele mari gen yamaha t yros 1-2-3-4-5. Dar daca esti baiat esti inca intre si intre, eu cant de la 8 ani la pian, apoi pe clape, de la 10-11 ani pe clape, iar acum sunt cineva datorita placerii acelui instrumentwinking

| aditzuuu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai,in primul rand trebuie sa te convingi daca iti place cu adevarat sa inveti la un instrument sau esti doar curios cum e sa-l,, scartai,,.Iti vorbesc in calitate de violonist, deci treaba sta in felul urmator, la varsta care o ai nu te mai poti axa sa faci o cariera din asta si probabil ca nici nu vrei, ci este doar o pasiune. Vioara este frumoasa dar ca sa ajungi chiar si la cele mai mici rezultate va trebuii sa pui pasiune si multa munca. Totul depinde de tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru aditzuuu):

Nu imi scrie mie frate, ci lui!

| MasinutaCuBomboane explică (pentru anonim_4396):

As vrea sa stiu care sunt acele "mai multe criterii" ca sa stiu daca e de mine sau nuhappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru MasinutaCuBomboane):

Tot pe ce ai enumerat tu mai sus? Violoncel, vioara si viola? Nu iti pot spune pe acele instrumente deoarece nu le cunosc foarte bine.
Sincer trebuie sa inveti foarte bine dupa portative si scheme ce iti da profesoru/profesoara ori unde studiezi tu ori in particular, trebuie sa fii atent, sa iti placa, sa ai si ceva ureche muzicala ca daca iti va zice unu sa ii canti si tu nu ai habar de melodie, esti precum "dorel", sa iti placa tie aia este ideea, sa fii atent la note/portative, cum merge pe acolo sunetul insine.

| Greenthrone75 a răspuns:

Eu ti-as propune violocelul, pe linga pian si vioare este cel mai apreciat instrument!

| TPU60 a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa alegi dupa pret sau dificultate.Alege ce iti place mai mult.
Pe mine de exemplu toata lumea ma sfatuit sa fac pian, am incercat si nu mi-a plăcut. Asa ca m-am intors la chitara.Fa doar ceea ce iti place.

| adrimaj a răspuns:

Eu zic vioara

| ATQuestionTPU a răspuns:

Vioara este cel mai ieftin si cel mai usor instrument. Am un prieten care a invatat sa cante la vioara in 1 luna foarte bine!

| AdrianaAdry12 a răspuns:

Eu zic ca nu ar trebui sa alegi dupa pret si dificultate alege dupa cum iti spune inima! Fa ce-ti place toate instrumentele suna foarte bine! Bafta la alegera facuta sper sa te ajute raspunsul meu!

| alexiamihaela2003 a răspuns:

Poti canta la. vioara eu cant si la chitara dar si vioara.