| DanielleDanielle a întrebat:

Vreau pareri si propuneri sincere. Accept critica constructiva. Va rog ajutor...chiar am nevoie de pareri!

Nopti intregi priveam la geam
Sa te vad pe tine iar
Caci tu cindva erai o stea
Acum doar amintirea mea.

Refren:
Intre cer si pamint
Mii de vise straine
Si ale mele sperante
Ca voi fi cu tine
Daca as putea sa te ating din cer odata
Daca as putea sa te sarut din nou odata.

Intre cer si pamint
Mii de vise straine
Si ale mele sperante
Ca voi fi cu tine
Daca as putea sa te vad din nou aproape
Daca as putea...

Sunt versurile pentru un cintec insa nu sunt sigura daca merita...)) Merita?

Răspuns Câştigător
| MisFit20 a răspuns:

Priveai la geam sau pe geam? Daca priveai pe geam inseamna ca erai intr-o siguranta, in casa dar nu e asa tu nu esti cu ea. Fa ceva cu geamul ala ca e aiurea, e un cuvant popular, nici fereastra nu e bun e prea nou.
Era o stea, acum doar amintirea ta. Deci ea a avut un merit propriu si personal, iar daca a plecat a renuntat si la acel merit sau doar la tine?(sper ca intelegi), nu are cum sa devina amintirea ta brusc, era o stea, acume moarta de e amintire. In a 2 a parte te contrazici, "ca voi fi cu tine"(prima data, din nou foloseste "iar") deci nu ai fost cu ea? atunci de ce o astepti in prima parte?
"Daca as putea sa te ating din cer odata" odata (demult) o data(o singura data), deci nu inteleg o atingi din cer? si care e atunci steaua? tu sau ea? "din nou odata" suna oribil(e pleonasm ) si odata e de fapt o data. In ultima strofa sa te vad din nou aproape, numi suna bine de loc. Ai nevoie de multa munca, nu poti face in 5 minute o piesa.

| MisFit20 a răspuns (pentru MisFit20):

Acum moare de devine o amintire* scuze de greseala.

| DanielleDanielle explică (pentru MisFit20):

Mersi. E prima incercare. happy

| MisFit20 a răspuns (pentru DanielleDanielle):

Daca ai nevoie de un sfat sau orice, ma poti intreba.

| DanielleDanielle explică (pentru MisFit20):

winking

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt nişte versuri simpliste şi lipsite de originalitate (sper să nu fii deranjată de o părere sinceră şi să nu o iei personal). Mai încearcă. : )

| DanielleDanielle explică (pentru NOname):

Nu ma supar. Nu am incercat pina acum sa scriu versuri despre dragoste, nu e genul meu. Dar oricum voi munci pina va iesi bine. Originalul e compus de altcineva si eu am incercat sa schimb putin dar sa pastrez ideea. Oricum mersi mult. Nimic nu e perfect la inceput.winking

| NOname a răspuns (pentru DanielleDanielle):

Succes. : )

| Wøodenpints a răspuns:

Se ridică la măreția versurilor de manea.
Tu nu prea știi în ce constă rima, așa-i?

| DanielleDanielle explică (pentru Wøodenpints):

big grin Prima data incerc sa scriu ceva. Baza a fost alte versuri. Eu am incercat cumva sa le schimb dar cred ca totusi voi incerca sa scriu tot de la inceput. happy

| Wøodenpints a răspuns (pentru DanielleDanielle):

Păi ori e scris de tine ori ai modificat ce-a scris altu'?

| DanielleDanielle explică (pentru Wøodenpints):

Baza a pus-o un chitarist din grupa mea. El m-a rugat sa editez cumva textul ca sa aiba ceva sens. Originalul cred ca e mult mai rau...

Nopti intregi priveam la geam
Sa te vad pe tine iar
Caci tu cindva erai o stea
Acum doar o clipere

Refren
Daca as putea sa te mai ating din cer o data
Daca as putea sa te mai sarut din nou o data
Daca as putea sa te mai vad din nou aproape
Daca as putea...

big grin Cred ca in versurile editate, cu toate ca mai am greseli, exista ceva sens. happy

| Wøodenpints a răspuns (pentru DanielleDanielle):

De fapt, nu.

| DanielleDanielle explică (pentru Wøodenpints):

Pai si asta e o parere happy

| Laura123Laura13 a răspuns:

Eu cred ca merita!

| DanielleDanielle explică (pentru Laura123Laura13):

Multumesc. Mai am de lucrat mult. happy

| DanielleDanielle explică:

Am editat iar...si a iesit cam...
Nopti intregi privesc pe geam
Sa te vad pe tine iar
Caci tu cindva erai a mea
Acum doar amintirea grea(temporar.voi schimba acest vers)

Refren:
Intre cer si pamint
Mii de vise straine
Si ale mele sperante
Ca iar voi fi cu tine
Daca as putea sa te ating din nou o data
Daca as putea sa te sarut din nou o data.

Intre cer si pamint
Mii de vise straine
Si ale mele sperante
Ca voi fi cu tine
Daca as putea sa te am din nou aproape...
... daca as putea.

| MisFit20 a răspuns (pentru DanielleDanielle):

E mult mai bine, ai redus din clisee, ai dat o usoara nota de originalitate, accepta inbunatatiri. In general ai reusit sa o transformi, nu te lasa condus de o idee fixa, daca gasesti oportunitati sa schimbi tema, nu sta pe ganduri.