| ___Yir6 a întrebat:

Vreau să devin cântăreață și dacă merg la canto, cum pot să intru în industria muzicală, chiar dacă nu sunt la un liceu de muzică?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai talent cu carul, nu-ți trebuie nici să "mergi la canto"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să intri, trebuie să cânți. Să te audă cineva.

| dullcat a răspuns:

Talent care poate fi slefuit+conexiuni.Restul sunt povesti si exceptii.

| Ganderoaica a răspuns:

Pentru canto (muzică ușoară): Prin diferite audiții, trimiterea înregistrărilor la niște case de discuri sau radiouri locale care difuzează piese trimise pe adresa de e-mail a redactorului, crearea unei pagini online în care pui înregistrări (Soundcloud, YouTube sau amândouă) plus pagină de promovare artistică, lucruri care îți dau oportunitatea de a fi cunoscută de moguli ai caselor de discuri sau viitori colaboratori -lucru care acum e popular datorită pandemiei-, sau să fi membră într-un cor care participă la concursuri.
Pentru canto clasic: Studii de licență la Facultatea de Interpretare muzicală, audiții, masterclass-uri, membră a corului dintr-o biserică ori filarmonică sau operă, oferirea benevolă a serviciilor pentru persoanele aflate în spitale sau azile de bătrâni, crearea unui nou trend (alte pasiuni de ale tale+ operă sau lied sau oratoriu), studii de master.
Mult succes!

| ionelapreda a răspuns:

Buna! In industrie e greu de intrat. Ca sa te poți face cât de cât cunoscuta, ai nevoie de foarte multa promovare pe care o poți face chiar tu. Înregistrează piese, fa clip-uri scurte in care sa canti ceva, etc. In ziua de azi e mai simplu decât acum 15 ani.
Folosește-te de social media si postează. Asta fac toți muzicienii (cu si fără carte)